6 Mart 2020 Cuma

İsmail Saymaz'ın üniversite yılları, ülkücü ve solculuk geçmişi

İsmail Saymaz, lise dönemindeki ülkücülük ve üniversite için İstanbul'a geldikten sonra solculuk geçmişini anlattı. İşte İsmail Saymaz'ın anlattıkları...

VİDEO:
İsmail Saymaz:

"RİZE Ülkü Ocakları'nda o kuşakta (15-17 yaş arası) önde gelenlerden biriydim. Bulunduğum okulda sorumluluk sahibiydim. Ben yine yazı işleriyle ilgilendim. Ülkü Ocakları'nda ilk çıkarılan derginin yayın kurulundaydım. Yerel radyolarda tartışma programlarına ben çıkardım. Okuyan biriydim. Türkiye gazetesinden başka şeyler de okumaya başlıyor insan. Hep Türkiye gazetesi, nereye kadar. Öğretmenim kitap vermişti bana. Ben Nihal Atsız okurken o bana Yaşar Kemal vermişti ve benim dünyamı çık etkilemişti. Kendi gerçekliğime daha yakın gelmişti. Ve bu okumalar sonucunda doğal bir kopuş meydana geldi.

İSTANBUL'A geldim. Bir örgüt arıyorum, katılıcam. Bir parti arıyorum. ÖDP'ye gittim, adam kızlardan kafasını kaldırıp bana bakmadı. Ben de bir dergide muhabirim. Kart veriyorum, kardeşim kaç kişi bir sol partiye kart bırakır. Ben bırakıyorum. Benimle ilgilenmedi. Sonra bir gün İstiklal'de geziyorum. Bir dergi, Sosyalist İktidar Dergisi... Baktım, Muhammed'in kitabı Kur'an diyor. Vah arkadaş dedim... O zaman da dindar bir insanım. Ne ilginç adamlar, gidip tanışayım dedim. Dumanlı, kasvetli bir ortam. Ben girdiğimde sivil polis zannettiler. Bunlar daha yeni ayrılmışlar. Herkes birbirini tanıyor. Yeni gireni polis zannediyorlar. İnanmadılar bir müddet. Bir süre gidip geldim. Baya bir sınav oldu. O zamanlar McDonalds'a takmışlar. McDonalds önünde gazete dağıtıyorlar. Düşündüm, bir sene önce Rize'de olsam McDonalds gelsin isterdim, şimdi protesto ediyoruz. Gerçekten aklıma yatmadı. Oraya git, buraya gel derken ben bu kadar sıkıya gelemem dedim, bıraktım.

BAŞKA bir sol parti yok mu_ Gideyim, rahat bir yer olsun... Dediler ki ÖDP bölünmüş, Sosyalist Demokrasi Partisi kurulmuş. İyi gideyim dedim. Gittim, kimse bana selam vermiyor. Meğer bu parti başka fraksiyonların birleşmesinden oluşmuş, herkes beni öbür fraksiyondan sanıyor. Sonra Sosyalist siyasetçilere katıldım. Grup kuracağız, bir gazete çıkarıcağız, gazetenin başında ben olacağım. Beyoğlu'ndan büro tuttuk, boyuyoruz. Utkuhan arkadaşımız geldi, 'Ben ayrılıyorum, TKP'ye dönüyorum' dedi. 35 kişiydik, 33'ünü yanında götürdü."


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.