8 Kasım 2019 Cuma

Uber neden hala zarar ediyor?

Uber, dünyanın birçok ülkesinde taşımacılık servisi verenlerle müşterileri buluşturan bir platform. Araç çağıranlar, Uber'e kayıtlı olan şoförü çağırıyor. Uber de bu taksicilik hizmetinden komisyon alıyor. Ama yine de Uber bu karar kullanılmasına rağmen zarar ediyor.

Kendisi de Silikon Vadisi'nde bir girişimci olan Levent Şapçı, bu durumun nasıl olduğunu anlattı:- UBER, 3 ayda tam 1 milyar dolar zarar etti. İnanılmaz devasa büyüklükte bir para... Bir önceki çeyrekteki zarar 5 milyar dolardı. 5 milyar dolarlık zarar, halka açıldığı döneme denk geliyor. Uber çalışanları ellindeki hisseleri geri satıyorlar. Oradan (çalışanlar) para kazanabilsinler diye. Uber de bunları satın alıyor. Nakit olarak para çıkışı oluyor. Bu nakit akışını çıkardığınızda, operasyonel zarar 1.3 milyar dolar oluyor.

- DİĞER bir dikkat çeken verilerden biri de Uber'in cirosu... Bu çeyrekte yaptıkları ciro 3.8 milyar dolar. Geçen sene aynı çeyrekteki ciro 2.9 milyar dolarmış. Yani bir senede cirolarını yüzde 30 yükseltmeyi başarmışlar. Uber CEO'sunun açıklamasına göre şirket 2 sene içerisinde artık karlı bir konuma gelmesini planlıyorlarmış. Uber şimdiye karar karlılığı göremedi, düzenli olarak zarar eden bir şirket.

- PEKİ uber nasıl para kaybediyor ve zarar etmesine rağmen nasıl ayakta kalıyor? Uber'in aldığı birçok yatırım var. Şu ana kadar aldığı yatırım 70 milyar dolar oldu. Bu kadar para yakmasının ilk nedeni çok agresif bir şekilde büyümeye çalışması... Büyümeye çalışırken bunun çok büyük operasyonel masrafı var. Bir pazara girdiği zaman hem bünyesine şoförler katması lazım, hem de yolcular bulması lazım. Öte yandan legal regülasyonlara yönelik legal bir takımı olması lazım. Birçok farklı pazara aynı anda açılmasından dolayı çok fazla parasal yükü var.

- YOLCU taşımacılığının yanı sıra farklı ürünlere, pazarlara da girmiş olması... Mesela bunlardan bir tanesi Uber Eats, yani yemek söyleme platformu... Burada da çok hızlı büyümeye çalışıyor. Onun dışında nakliye faaliyetlerine girdi. Ayrıca, kendi kendine giden arabası var, onun ar-gesi üzerine çok fazla para yatırıyor.

- SON açıklanan mali tabloya göre, sırf insan taşımacılığı, ride-sharing ürününde karlılığa ulaşmış durumda... Bu da iyiye işaret.

- YATIRIM şirketleri olmadan, onlar para yatırmadan bu kadar büyümeleri imkansız. VC parasına ihtiyaç var, bu kadar açık ve net. 1 milyar zarar eden şirket, yatırım olmadan ikinci günden kepenkleri kapatmak zorunda kalacaktı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.