16 Kasım 2019 Cumartesi

Bir ABD'li Youtuber, 1 milyon izlenme için ne kadar para kazanıyor?


ABD'li Youtuber Shelby Church, videolarından ne kadar para kazandığını açıklayan bir video hazırladı.

Önce insanların düşüncelerini öğrenmek için babasına "Sence 1 milyon izlenmeden ne kadar kazanıyorum?" diye sordu. Babasının tahmini 10 bin dolar oldu. Sonra Instagram'daki takipçilerine sordu, buradan çok farklı cevaplar geldi.

Shelby, 1 milyon Youtube izlenmesine 500 ile 10 bin dolar para kazandığını söylüyor. Ortalama rakam ise 2 bin dolar.

Shelby, tek tek hangi konu başlığından ne kadar kazandığını da açıkladı.

Gymnastics Then vs Now: Cimnastik öncesi ve sonrası videosu 1.3 milyon kez izlendi. Getirisi 2 bin 35 dolar oldu.

How to pose in photos, 5 easy poses for Instagram: Fotoğraflarda nasıl poz vermelisiniz, Instagram için 5 kolay poz verme rehberi videosu 2.2 milyon kez izlendi. 743 dolar getirisi oldu. İzlenmeye göre düşük bir rakam. Bu video kısa olduğu ve sadece bir reklam gösterimine izin verdi. Rakamın düşük olmasındaki asıl neden ise bu videoyu izleyenlerin çoğu ABD dışındaki izleyiciler oldu. Bu nedenle getirisi düşük kaldı. Bu videoyu izleyenlerin yüzde 26'sı Hindistan'dan oldu. Bu da CPM (1000 Gösterim Başına) 1,16 dolar getiri elde edilmesini sağladı. ABD'den izleyenlerin 1000 Gösterim Başına getirisi ise 4,08 dolar oldu. İzlenilen ülkeye göre getiri bu kadar değişim gösteriyor.

Scentbird CEO's journey to building a multimillion dollar company: Scentbird CEO'sunun milyon dolarlık şirket kurma yolculuğu videosu ilk başlarda pek izlenmedi. Daha sonra kendi kendiliğine izlenmeye başladı. Bu video 370 bin izlenmeye 3 bin dolar getiri sağladı. Bu da gösteriyor ki, Youtube'da para kazanmak sadece izlenme sayılarına bağlı değil. Videonun uzunluğu, seyircinin videoyu ne kadar süre izlediği, videonun kim tarafından izlendiği, nereden izlendiği faktörleri Youtube'dan kazanılan parayı değiştiriyor.

Shelby Church, Youtube'dan nasıl daha fazla para kazanılabileceğini videosunda anlatıyor:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.