29 Eylül 2019 Pazar

WeWork neden halka arz olamadı? CEO'sunun yaptığı sahtekarlıklar

WeWork, son dönemde şirket haberlerini takip edenlerin en çok konuştuğu şirket oldu. Şirket, halka açılmadan önce çıkan birçok haberle zora girdi, hatta halka arzı iptal oldu. San Francisco'da yaşayan, Silikon Vadisi'ndeki şirketlerde çalıştıktan sonra yeni bir girişime adım atan Levent Sapçı, WeWork'un CEO'su Adam Neumann'ın yaptığı sahtekarlıkları kendi Youtube kanalında anlattı.

İşte WeWork CEO'sunun yatırımcılara attığı kazıklar...
"WeWork, bir ortak çalışma alanı şirketi. Çeşitli ofis binalarını kiralıyorlar, içini bir güzel dekore ediyorlar. Tekrardan irili-ufaklı şirkete kiralıyorlar. Özellikle birkaç kişinin çalıştığı start-up'lar için çok büyük bir imkan sağlıyor. İnternet, printer, çay-kahve gibi imkanlar sağlıyorlar. Son birkaç senede çok büyüdüler, son yatırım ile birlikte şirket değeri 45 milyar dolara ulaştı. Son bir senedir kurucu CEO'larıyla ilgili haberler çıkmaya başladı. Bu haberlerden sonra şirket değeri üçte birine indi, yani 15 milyar dolara.

İlk skandal 2019 senesinin ilk başında yer buldu. Şirket bir binayı kiralıyor, sonra o binanın içini ufak ufak ayırıp başka şirketlere kiralıyor. Böyle bir iş modeli var. Sonra ortaya çıkıyor ki, kurucusu kişisel olarak birkaç bina alıp onları CEO'luğunu yaptığı WeWork'e kiralıyor. Burada bir çıkar çatışması oluyor. Milyarca dolar başka şirketlerden yatırım almışsın, o adamlar sana güvenmiş, paralarını koymuşlar. Sanıyorlar ki, yatırdıkları parayı şirketin menfaatine kullanacaksın. Bu adam kendi menfaatine kullanabilecek bir ortam yaratmış. Şimdi X değeri olan binaya, belki yatırımdan aldığı parayla 2X değere kiralayacak.

İkincisi birkaç ay sonra, halka açılması bekleniyor. Ortaya çıktı ki, kurucu ortağı 700 milyon dolarlık hissesini satmış. Bu inanılmaz kötü bir kırmızı bayrak. Bir kurucu olarak, bu halka açılmadan önce amacınız şudur ki, halka açılarak hisse fiyatları düzenli olarak çok büyük yükselmeler gösterecek. Ve sahip olduğu hisse çok daha değer kazanacak. Kurucunun özellikle bu hisselere sıkı sıkı sarılması beklenir. Demek ki adamda böyle bir beklenti yok, 'halka açılmadan hisselerimi elden çıkarayim, halka açıldıktan sonra ne olacağı belli olmaz' gibi dışarıya algı yaratmış oluyor. Kurucusu bile beki inanmıyor hisse fiyatlarının artacağına...

Bunlar yetmezmiş gibi, şirketin adı WeWork, tekrar branding ile şirketin adını WeCompany'e çevirmek istiyorlar. Fakat, WeCompany isim hakkı başka bir şirkete ait. Bu yüzden o şirkete 5-6 milyon dolarlık bir ücret ödeyip o isim hakkını satın alıyorlar. Fakat, ortaya çıkıyor ki, o WeCompany'nin isim hakkına sahip şirket de WeWork CEO'suna aitmiş"


WeWork'ün Paris binası...

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.