10 Şubat 2019 Pazar

Kuzgun dizi müziği kim söylüyor? (Dinle) (Remix)

Kuzgun, Star TV'nin kış sezonunda ekrana sürdüğü dizilerden biri oldu. Barış Arduç ile Burcu Biricik'in baş rolünde olduğu Kuzgun dizisi, bir intikam hikayesini anlatıyor. Küçük bir çocuk olan Kuzgun'un hayatı polis olan babasının bir kumpasla cezaevine atılmasıyla yıkılır. Kuzgun 20 yıl sonra yaşadıklarının bedelini sormak için gelir.

Kuzgun dizisinin en çok merak edilen noktalarından biri de fragmanlarda çalan dizi müziği... Şarkının adı Minnet Eylemem... Şarkının sözleri 14. yüzyılda yaşamış Azeri divan şairi Nesimi'ye ait.

Minnet Eylemem'i şimdiye kadar bir çok şarkıcı yorumladı. Ancak Kuzgun dizisinde Minnet Eylemem'i Serhat Durmuş'un remix versiyonunu dinliyoruz.

Minnet Eylemem'in Kuzgun fragmanlarındaki Serhat Durmuş'un hazırladığı remix versiyonu:Minnet Eylemem sözleri:

Har içinde biten gonce güle minnet eylemem
Harabi, Farisi'yi bilmem, dile minnet eylemem
Sırat-ı Mustakim üzere gözetirim Rahimi
İblisin talim ettiği yola minnet eyleme

(Bundan sonraki kısım şarkıda yok, ama orijinal şiir devam ediyor)

Bir acayip derde düştüm herkes gider karına
Bugün buldum bugün yerim, Hak kerimdir yarına
Zerrece tamahım yoktur şu dünya varına
Rızkımı veren Hüda dır kula minnet eylemem

Ey Nesimi Can Nesimi ol gani mihman iken
Yarın şefaatarım Ahmed-i Muhtar iken
Cümlelerin rızkını veren ol gani serdar iken
Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem

Minnet Eylemem neyi anlatıyor?

Nesimi, Minnet Eylemem şiirinde sade bir yaşamdan, mal-mülk yolunda değil de, Allah olunda olmaktan, bu yolda sadece bulduğu ile yetinmeyi anlatıyor.

İlk dörtlükteki anlamlar şöyle:

"Har içinde biten gonce güle minnet eylemem" ile gonca çiçeğine dikenleriyle çıktığı için hayranlık duymadığını belirtiyor.
"Harabi, Farisi'yi bilmem, dile minnet eylemem" ile o sönemin yaygın dilleri Arapça ve Farsça bilmediğini ve bu dilleri kendi isteği ile öğrenmesini söylüyor.
"Sırat-ı Mustakim üzere gözetirim Rahimi, iblisin talim ettiği yola minnet eyleme" ile de şeytana uymadığı tek yolun Allah yolu olduğunu belirtiyor.

Nesimi'nin hayatı

Minnet Eylemem'i kaleme alan Nesimi hakkında elimizde kesin bilgiler çok az. Doğum ve ölüm yılları bile tam olarak biliniyor. Nesimi Azeri Türkçesinde ve Farsça divanlar yazmış, ayrıca Arapça da şiirler kaleme almıştır. Yine birçok divan şairinde olduğu gibi dizeleri dönemin hakim güçleri tarafından hoş karşılanmadı. Hatta o dönem Osmanlı'nın kontrolündeki Bursa'ya geldiği ve burada da istenmediği rivayet edilir. Ölümü de düşünceleri nedeniyle oldu. Halep'teki ulemanın kararından sonra Mısır Çerkes kölemen hükümdarı Muavyed Şeyh'in onayını alan saltanat naibi Emir Yeşbek, Nesimi'nin derisini yüzerek öldürdü.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.