23 Aralık 2018 Pazar

Dolar; Ocak, Şubat ve Mart 2019'da ne kadar olacak?

Dolar; Ocak, Şubat ve Mart 2019 tarihlerinde kaç Türk lirası olacak? Dolar inecek mi, çıkacak mı?

Bu soru Türkiye'de yaşayan her insanın merak ettiği bir konu...

Ekonomist Atilla Yeşilada, 21 Aralık 2018 tarihi itibariyle bu konu hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Atilla Yeşilada'nın dolar hakkındaki görüşleri neden önemli derseniz...

Atilla Yeşilada, dolar 7 seviyesini aşıp tekrardan 6.30'a indiği dönem dolar hakkındaki düşüncesini açıklamıştı. Atilla Yeşilada o dönem doların 5.50 TL'ye düşeceğini öngördüğünü söylemişti. Bu açıklamasını yaptığında birçok kişiden eleştiri almış, hatta dalga geçilmişti. Ama zaman Atilla Yeşilaya'yı haklı çıkardı. Dolar, 5.50'nin de altına düştü.

Atilla Yeşilada, doların 5.30 olduğu bu günlerde yeni düşüncelerin açıkladı.

Hepsini videoda izleyebilirsiniz:Atilla Yeşilada'nın dolar hakkındaki yorumlarını açıkladı videodan önemli kısımlar şöyle:

- ÇOK uzun bir zaman sonra FED'in anlattıklarıyla ile yatırımcıların inandıkları arasında çok derin bir uçurum ortaya çıktı. FED'e göre her şey güllük gülistanlık, resesyon tehlikesi yok, enflasyonda artış potansiyeli var, dolasıyla yapılması gereken faizlerin artırılması. Okuyabildiğim kadarıyla birçok iş insanı "Bu Fed ne yaptığını bilmiyor, ekonomi resesyona gidiyor" diyor. Fed'in beklentileriyle yatırımcıların düşünceleri arasındaki uçurum, yatırımcıları çok rahatsız ediyor. (Eski Fed başkanları) Bernanke ve Yallen piyasa dostu insanlardı, piyasayı yatıştırmak için faizleri yumuşak tutar, elden geldiğince yumuşak mesajlar verirlerdi. (Şu anki Fed başkanı) Powell'ın açıklamalarından piyasaları pek kafaya takmadığı intibası çıkarıldı. Bu da farklı bir ortam.

- FED iki ayrı şey yapıyor, Avrupa Merkez Bankası da aynı şekilde... Fed bilançosunu küçültüyor, yani elindeki hazine bonoları, devlet tahvilleri ve ipotek senetlerini satıyor. Satıp karşılığında dolar alıyor. Dolar aldığında insanların nakdi azalıyor. İnsanlar da başka tasarruflarını satarak dolar miktarlarını artırmaya çalışıyorlar. Hangi varlıklarını satıyorlar. En riskli varlıklarını satıyorlar. Junk bonlarını, Türkiye gibi ülkelerdeki hisse senetlerini satıyorlar, Çin'de özel sektör tahvillerini satıyorlar. İlk kez devlet tarafından güvence altında olmayan bu varlıklar toksik olduğu kabul edildi. Fed'in açıklamasında bu konuda öngörülebilir bir vadede en ufak bir değişiklik yapılmayacağı inatla her ay piyasadan dolar çekecekleri haberi yatırımcıları çok rahatsız etti. Biz buna teknik deyim olarak finansal koşulların sıkılaşması diyoruz. Yani parayı elde etmek, bir yerlerden borç bulup hisse senedine, emlaka, bonoya yatırım yapmak çok zorlaştı. Hata yaptığınızda çok büyük bir ceza ödüyorsunuz. Bu nedenle panik yaşıyorlar.

- AMERİKAN uzun vadeli faizleri şu an Amerika'nın realitesini yansıtmıyor. Korkuyu yansıtıyor. Herkes ne yapacağını bilmediği için güvenli liman diye oraya kaçıyor. Bu sabah 2.80 civarında olan Amerikan 10 yıllık faizi gerçekçi bir faiz değil. O faizin birkaç ay içinde 3.25 hatta 3.5'a çıkmasını bekliyorum. Bu senaryo gerçekleşirse hem bizim 10 yıllık tahvillerimiz hem de Türk Lirası büyük darbe yer.

- BİR ülke (Türkiye) 5 milyar dolar cari açık verirken, 2.5 milyar dolar cari fazla verirse tabii ki parası değerlenir. Çünkü dışarı para çıkmıyor. Ama ben bunun kalıcı olduğuna inanmıyorum.

- HAZİNE akıl almaz boyutlarda para harcıyor. Tasarruf falan yok. Vergi gelirlerinin de artmadığını görüyorsunuz. Reel olarak kasım ayı itibariyle faiz dışı artarken yüzde 7.5 artarken vergileri yüzde 1.5 artmış. Arada çok büyük fark var.

- SON anketlere göre oy kaybettiğini ya da eskisi kadar başarılı olamadığını gösteriyor. İktidar tabii ki büyük kentleri muhalefete bırakmayacak. Bunun için oy kazanmak zorunda, para harcamak zorunda. Gezi kavgası yeniden başlayacak, sarı yelekliler Türkiye'ye nüfuz etti, FETÖ yeniden ortalığı karıştırıyor, Fırat'ın doğusuna girelim gibi konuları kullanacak. Yapılanlar yabancıyı, yatırımcıları çok rahatsız edecektir. Bu nedenle gelecekte Türk lirasının değer kazanması için bir neden göremiyorum.

- BEN seçimlerden önce doların 7 liraya yükseleceği tahminimde kararlıyım. Ben yerleşiklerin kış aylarından itibaren TL'den dövize geçeceğini düşünüyorum. Şu an senede yüzde 22 bürüt faiz veriyorlar. Dolarda yüzde 4 kazanabilirsiniz. Türk lirasının (Fed'in faiz artırımdan sonra) en az yüzde 15 değer kaybetmesi lazım. Bu durumda yüzde 22 kurtarmıyor.
0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.