22 Aralık 2016 Perşembe

El Bab nerede ve neden önemli? (El Bab'ın Türkçe anlamı, haritası)

Son dakika haberlerinin gelmeye devam ettiği El Bab'la ilgili birçok kişi, bölgenin coğrafi ve stratejik özelliklerini merak ediyor. El Bab'ın nerede olduğu, stratejik olarak taşıdığı önem ve El Bab haritası Google'dan araştırılıyor. İşte tüm bu bilgiler... Suriye'nin kuzeyinde, Türk Silahlı Kuvvetleri ve silahlı muhalif gruplar tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekâtı'nda dördüncü aya giriliyor. Harekât kapsamında Kasım ayının ortasından bu yana ise El Bab kasabasının alınması için operasyon yürütülüyor. BBC Türkçe'nin haberine göre; Suriye'de Rakka'dan sonra IŞİD'in elindeki en büyük yerleşim bölgesi olan El Bab, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor. Kasabanın nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor.

EL BAB'IN STRATEJİK ÖNEMİ / EL BAB NEDEN ÖNEMLİDİR?

Coğrafi konumu, El Bab'a çok kritik bir kavşak olarak stratejik önem kazandırıyor. El Bab; Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'den başlayarak, İdlib, Halep ve Menbic'ten geçerek Irak'a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte burası, IŞİD'in başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyr ez Zor'a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.

Bianet'in haberine göre; Suriye’de savaşan neredeyse tüm güçlerin kesişim noktasında bulunan el Bab adlı küçük kasaba, savaştan önce önemli bir sanayi merkeziydi, şimdi ise en yoğun çatışmalara sahne olan bölgelerden biri.

EL BAB, SURİYE'NİN NERESİNDE?

Bianet'in haberine göre; Suriye savaşı öncesi yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı, Halep’e 40 kilometre mesafedeki el Bab, önemli bir sanayi merkeziydi. Türkçe adı “kapı” olan el Bab, Suriye’nin kuzeyinde, doğu, batı, kuzey ve güney yönlerinin kesişiminde bulunuyor ve hem Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Halk Savunma Güçleri (YPG) hem Suriye devleti hem de IŞİD’in kesişim noktası sayılabilecek kadar önemli bir nokta. Kentin nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor. Ama kent Şiiler içinde özel bir öneme sahip. Halife Ali'nin abisi Akil Bin Ebu Talip'in mezarı El Bab'da yer alıyor. Kent 13. yüzyılda Eyyübiler tarafından alınana kadar bir Şii kentiydi. 1226 Halep'e bağlı bir kasabaydı, daha sonra ürettiği pamuklu kumaşlara dayalı ticaret sayesiyde büyüyerek kent oldu. El Bab ayrıca Halep kentine yakınlığıyla, orada savaşan birçok cihadist örgüt ile Ahraruş Şam ve El Nusra Cephesi gibi örgütlerin de erişimine açıktı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.