10 Kasım 2016 Perşembe

Youtube'dan para kazanılır mı? Türkiye'de Youtuber'lar ne kadar kazanıyor?

Youtube videoları çekerek yurt dışında çok yüksek paralar kazananlar var. Peki Türkiye'de durum nedir? Türkçe içerik hazırlayan Youtuber'lar ne kadar para kazanıyor. Bu konudaki en doğru bilgileri Youtube'ların kendileri veriyor.

Youtube'lar ne kadar para kazandıklarını videolarda anlatıyor.


Enes BaturEnes Batur, Youtube Türkiye dünyasında videoları en çok seyredilen, en çok tanınan isimlerden biri... Enes'in katıldığı bir alışveriş merkezindeki hayran tanışma günü izdiham nedeniyle iptal edilmişti.

Enes, internetteki bilgilerin yanlış olduğunu söylüyor: "En çok izlenen Youtube videom 'Komik Montaj 2' videosu... (Haber sitelerine göre) 10 milyon izlenmeyle 14 bin dolar kazanmış olmam gerekiyor. Ama aslında 10 milyon izlenen videodan 718 dolar kazandım. Yabancı Youtuber'ların hayran gibi para kazandığını biliyoruz. Mesela bunlardan KSI'ın Lamborghini'si var ve bu adam benden 3 sıra geride. KSI'ın Lamborghini'si var ve benim oyuncak arabam var. Bu oyuncak arabayı da ben almadım, siz yolladınız"

Enes, Türk Youtuber'ların ne kadar büyük izlenme alsalar da ne kadar düşük paralar kazandıklarını anlatıyor. Kendisi söylemiyor ama verdiği örnekten gidersek şöyle bir hesap yapabiliriz. Enes'in videoları toplam 860 milyon kez izlenmiş. 10 milyon izlenme 718 dolar kazandırıyorsa Enes Batur'un toplamda kazandığı para 60 bin dolar civarında olmalı. Yabancılarla karşılaştırınca bu kadar büyük izlenme alan bir kişi için çok düşük bir rakam...

Pinti Panda
Pinti Panda, Youtube'da 360 bin takipçisi olan, 60 milyondan fazla izlenmesi olan bir kanal. Kazancını şöyle anlatıyor: "700 dolar para geliyor. Bunun yarısını network (MCN) alıyor. Eskiden Paypal'den geliyordu para, şimdi bankalardan geliyor. Banka da 50 dolar kesiyor. Net olarak yaklaşık 300-350 dolar gibi bir rakam kazanıyorum. Bu rakam da kazandığım en yüksek 2'nci ya da 3'üncü paradır, (brüt olarak) 300 dolar kazandığım aylar da oluyor"NetDNetD, Türkiye'deki şarkıcıların videolarını paylaşan bir kanal. Kendi özgün içerikleri yok. Ancak sanatçılar daha fazla izlenme alabilmek için NetD bünyesine giriyor. Bir şarkıcı -mesela diyelim ki: Ali- kendi kanalını da açıp kliplerini paylaşabilir. Bu kanala sadece Ali hayranları abone olur. NetD'nin 4 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Böylece Ali, sadece kendi hayranlarına değil aynı zamanda başka insanlara da ulaşıyor ve izlenmesi artıyor.

NetD, sadece Türkiye değil, dünya sıralamasında da üst sıralarda. Buna rağmen bu operasyon bile ancak kendini döndürecek kadar para kazanıyor. Doğan TV, bu konuya geleceğe yatırım olarak bakıyor. 10 milyar izlenmesi olan izlenmesi olan bir kanal bile ancak kendini döndürebiliyor.

Görkem KarmanBir örnek de niş bir kanaldan... Görkem Karman, bir makyaj kanalı hazırlıyor. 300 binden fazla abonesi, yaklaşık 40 milyon izlenmesi var. Görkem, uzun süre makyaj videoları çektikten sonra para kazanma sürecini şöyle anlatıyor: "Ben Youtube'dan para kazanıldığını bile bilmiyordum. Uzun zaman para birikmiş ve bana Google'dan uyarı geldi. Hesap bilgilerini girdim ve 2500 liralık bir ödeme yatırıldı. O parayla da MacBook aldım. Sponsorlu 2 video için 5 bin liraya anlaşmıştım"

Görkem Karman aynı zamanda öğretmenlik yapıyor, Youtube videolarını yarı-zamanlı olarak hazırlıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.