24 Kasım 2016 Perşembe

Gardırop Savaşları müziği - çalan şarkının adı nedir?

Gardırop Savaşları yarışmasında kızların jüri üyelerinin karşısına çıkmak için merdivenlerden gidip gelirken çalan bir şarkı var. Üzgünüz ama bu şarkıyı hiçbir zaman bulamayacaksınız.


Çünkü Gardırop Savaşları programında çalan şarkı; piyasaya sürülmüş, bir albümde yer alan bir şarkı değil.

Televizyon programları yüksek telif hakkı ücretleri ödememek için müzik siparişi veriyor. Veya bu amaçla hazırlanmış müziklerin olduğu havuzdan bir seçim yapıyor.

Gardırop Savaşları'ndaki şarkının toplam uzunluğu yaklaşık 20 saniye... Sürekli o 20 saniyelik kısım dönüp dönüp çalıyor. Yani şarkıyı indirip dinleyebileceğiniz bir şarkı da değil.

Bu benzer bir şeyi hava yolları şirketleri de yapıyor. Sürekli telif ücreti ödememek için bir şarkısıyla bir albüm anlaşması yapıyorlar. Şarkıcı 10 şarkıyı hazırlayıp stüdyoda kaydediyor. Ve hava yolları şirketine teslim ediyor. Ondan sonra hava yollar şirketi, bu albümü istediği kadar uçaklarında kullanabiliyor.

Tabii burada popülerliği yakalamış şarkıcılardan bahsetmiyoruz. Bu albümleri dinleyici kitlesinin bilmediği ama müzik dünyasında tanınan müzisyenler hazırlıyor.

Hava yolu şirketi bir kez para veriyor ve istediği gibi şarkıyı kullanıyor. Müzisyen de piyasa kaygısı olmadan şarkı hazırlıyor ve ne kadar kazanacağını daha albümü hazırlamadan biliyor.

Siz bu şarkılardan birini dinlerken beğenseniz de internette veya piyasada şarkıyı bulamıyorsunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.