23 Kasım 2016 Çarşamba

Amazon Mechanical Turk nedir, nasıl başvuru yapılır, nasıl ödeme alınır?

Amazon Mechanical Turk, evinizden bilgisayar başında çalışarak para kazanma şansı sunan bir sistem.

Öncelikle Amazon Mechanical Turk sisteminin Türk ırkıyla bir alakası yok. Mechanical Turk'ün adı 18. yüzyılda geliştirilen bir satranç makinasından geliyor.

Yabancılar Mechanical Turk'ü günlük dilde MTurk olarak kısaltıyor.

Yine baştan söylemek gereken bir konu daha var. Türkiye'den bu işi yaparak nakit ödeme alamıyorsunuz. Kazandığınız paralar Amazon hediye çeki hesabına yatıyor ve Amazon'dan alışveriş yaptığınızda kullanabiliyorsunuz. Ancak ABD ve Hindistan'da olup bu işi yapanların hesabına nakit para yatıyor.

AMAZON MECHANICAL HAKKINDA BİLGİLER


Moral bozucu bilgiyi verdikten sonra Mechanical Turk'ün işleyişini anlatalım.

Yazılımların çözemediği insan emeğine ihtiyaç duyulan bazı işler var. İngilizce bilen insanlar için çoğunlukla basit işler... Ortada iki taraf var. Birincisi; şirketler veya bireyler, bir işe harcayacak zamanları/çalışanları olmayınca Mechanical Turk'e başvuruyor. Burada yapılması gereken işin ilanını veriyorlar. İkinci taraf da işi alanlar. İşverenin kriterlerine uygun olanlar, beğendikleri işi alıp yapıyorlar.


Mechanical Turk'te ne gibi işler var?


En yüksek para genellikle video veya ses kaydı deşifresinde oluyor. Mesela 1 saatlik bir ses kaydı var ve kelime kelime yazılı hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için 5 ila 100 dolar arasında para ödenebiliyor.

Pek çok alanda iş ilanı mevcut. 5-10 sente adam arayanlar oldukça fazla... En uç örneklerden birini vermek gerekirse; adamın biri Sayısal oynamış, kendisi ikramiye çıkıp çıkmadığını bakmaya üşendiği için kuponun fotoğrafını yükleyip para çıkıp çıkmadığına bakacak adam arıyor. Bunu yapan adama da 1 sent para ödüyor.

Yukarıda işverenin kriterine uygun olanlar diye bir şey yazmıştık. Çok özel insanlar da aradıkları oluyor. Mesela Gucci, bir anket çalışması yapıyor. Bu ilan için sadece kadın, İngiltere'de yaşayan, yıllık geliri 90 bin sterlinden yüksek olanlar katılabilir diyor. Zengin bir insan arıyor, bulması zor. Ama bir anket 10 dolar ödemeyi teklif ediyor.

İş ilanlarını görmek için TIKLAYIN

Başvuru yapmak için TIKLAYIN

Sık sorulan sorular hakkında bilgi almak için TIKLAYIN

Aşağıda bir kullanıcının Mechanical Turk sistemi hakkında bilgi verdiği videoyu izleyebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.