27 Ekim 2016 Perşembe

YouTuber ürün yerleştirme (product placement) örnekleri

YouTuber ürün yerleştirme örneklerini derledik...

Youtube için video üretenlere Youtuber deniyor. Türkiye'de de Youtuber artık birer marka haline geldi. Aralarında 1 milyar kez izlenme sayısına yaklaşan, hayran buluşmaları yapan kişiler var. Mesela Enes Batur için bir alışveriş merkezinde buluşma günü düzenlendi. Ancak izdiham nedeniyle bu etkinlik iptal edilmek zorunda kalındı.

Youtuber'lar reklamverenler için de büyük bir mecra oldu.

Türkiye'den Youtube'daki ürün yerleştirme örneklerini videolarda görebilirsiniz.


Oha Diyorum - Rock Star enerji içeceğiPratik Bilgiler - Cafe Breno

Nefis Yemek Tarifleri - Ülker DucrosRuhi Çenet - Baskın filmi
Ürün yerleştirme -İngilizce adıyla product placement- ilk olarak ABD'deki film ve dizilerde yer aldı. Bu uygulama Türkiye'de 2000'li yılların başında başladı. O dönem 'ürün yerleştirme' olarak değil, 'gizli reklam' olarak adlandırılıyordu. Dizilerde sık sık gizli reklam örnekleri görülmeye başlandı. En uç noktası Çocuklar Duymasın'daki çamaşır makinesı reklamı oldu. Dizide Şükrü ve Hüseyin, 'direct drive' diye dans edince bu konu hakkındaki tartışmalar alevlendi. Bakanlık tüm gizli reklamları yasaklama kararı aldı.

Karardan dönülmesinde Türk dizilerinin özellikle Arap kanallarında yayınlaması etkisi oldu. İhracatı artımak isteyen hükümet, Türk dizilerini kullanmak istedi. Bu nedenle Türk markalarının Arap ülkelerinde tanınması için gizli reklam uygulamasını kaldırdı. Ancak sayı ve süre gibi belli kısıtlamalar getirdi. Kötü bir algı oluşmaması için de reklam dünyasında 'gizli reklam' terimi, 'ürün yerleştirme' olarak değişti. Zaten İngilizce'den birebir çeviri yapıldığında da 'product placement', 'ürün yerleştirme' anlamına geliyor.

Ürün yerleştirme, Youtuber'lar için de bir gelir kapısı oldu. Özellikle niş içerik üreten Youtuber'lar ürün yerleştirmeye daha çok ihtiyaç duyuyor. Çünkü Adsense'den gelen reklam gelirleri çok düşük kalıyor. Amerika ile Türkiye arasındaki fark 10 kat kadar. Yani ABD'de bir videosu 100 bin tık alan bir Youtuber'la, Türkiye'de bir videosu 1 milyon tık alan Youtuber'ın kazandığı para eşit...

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.