6 Ekim 2016 Perşembe

Para koçu nedir, ne yapar, işe yarıyor mu, seans ücreti

Para koçu nedir? Al-Jazeera haber sitesi alışveriş bağımlığı hakkında bir belgesel hazırladı. Para koçuna başvuran alışveriş hastaları, yaşadıkları değişimi belgeselde anlattı. Yaşasın Alışveriş isimli belgeseli aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.Ezgi, bir alışveriş hastası... Bir para koçuna başvurmaya karar verdi. "3 kredi kartımın borçları maaşımı aştığı için bir para koçuna başvurmaya karar verdim" sözleriyle anlatmaya başlıyor.

Harcamalarını kontrol edemeyen kişilere, bütçelerini düzenlemeleri için profesyonel para koçları destek veriyor. Para koçluğu yaşam koçluğunun alt dallarından biri. Para koçlarına danışanlar ortalama bir yıl süren görüşmelerde seans başına 150 ila 600 lira arasında ödeyerek para harcama bağımlığına çare arıyor. 5 yıldır para koçluğu yapan Pelin Narin de bugüne kadar 150'den fazla kişiye para konularında birebir destek verdi.

Ezgi, para koçuyla konuştuktan sonra alışverişlerini nakit parayla yapmaya karar verdi. Ezgi, alışverişi "Aldıktan sonra pişmanlık hissediyorum ama aldığım an bana mutluluk veriyor. Geçici bir mutluluk yaşıyorum" diye anlatıyor.

PARA KOÇUNA GİDİNCE NELER DEĞİŞTİ?

37 yaşındaki web uzmanı Sinan, para koçuna gitmiş ve değişim yaşamış biri... Para koçuna gitmeden önce ayda kazandığı 5 bin liranın en az yarısını alışverişe harcıyordu. Para koçuna gittikten 4 ay sonra gereksiz yaptığı harcamaları kontrol altına aldı. Sinan yaşadıklarını şu cümlelerle anlatıyor:

"İhtiyacım olsun, olmasın hoşuma giden kıyafetleri alıyordum. Bilgisayar başında olduğum için bilgisayar başında gözüme ucuz gözüken ihtiyacım olmasa da kullanabileceğim şeyler satın alıyordum. İyi bir gelirim vardı. Fakat para birikmiyordu. Kendi kötü hissettiğim zaman kendimi alışverişe verip harcama yaptığım oluyordu. Hiç acıkmadığım halde sırf sinirimi bastırmak için para harcadığım oluyordu."

EZGİ'DEKİ DEĞİŞİMLER

Aradan 2 ay geçti... Ezgi, artık hangi ay ne kadar harcadığını biliyor. Koçuna "İlk defa bir dükkana girdim, baktım ve hiçbir şey almadan çıktım. İrademe hakim olabiliyorum, arzularıma kapılıp gitmiyorum" diye yaşadığı bir olayı da anlatıyor.