14 Ekim 2016 Cuma

ABD'de gazetelerin reklam ve gelir durumu

ABD'de gazetelerin reklam gelirleri ne durumda? Buna bağlı olarak gazetecilik hangi seviyeye geldi? Mizah-haber spikeri John Oliver, gazetelerin neredeyse içler acısı halini mizahi bir şekilde aşağıdaki videoda anlatıyor.
Bu video yaklaşık 20 dakika uzunluğunda. Konu ilginizi fazla çekmediyse bile videonun 15:25'te başlayan bölümdeki '15 sene sonra gazetecilik nasıl olacak film fragmanı' başlıklı skeci izlemenizi tavsiye ederiz.
Video maalesef İngilizce ve sadece İngilizce altyazısı var. Ama bazı kısımlarını Türkçe olarak derledik.

- "Gazetecileri, All the President's Man (Başkanın Bütün Adamları) ve Sporlight gibi filmlerden birer kahraman olarak biliyoruz. Ama gazeteler çok zor durumda. Ve bu sadece gazete işletmelerini değil, hepimizi ilgilendiriyor. Facebook, Google, Twitter da gazetelerden besleniyor."

- Peş peşe televizyon bültenlerinden haberler gösteriliyor. Hepsi de kaynak olarak yerel bir gazeteyi söylüyor. Mesela muhabir 'Los Angeles Times'ın haberine göre' diye söze başlıyor. Burada John Oliver, iğneyi kendisine de batırıyor ve yerel gazetelerden kullandıkları haberleri anlatıyor.

- "2004 yılında gazetelerin 1.5 milyar dolar dijital reklam geliri vardı. Bu rakam 2014 yılında 3.5 milyar dolara çıktı. 2004 yılında basını yayınlardaki gelir 46.7 milyar dolardı. 2014 yılında ise 16.4 milyar dolara düştü. Dijital yayınlarda artış 2 milyar dolarken, basılı yayınlarda 30 milyar dolar gelir kaybı yaşadılar. Bu durum bankadaki tüm paranızın bir hacker tarafından sıfırlandığı bir günde sokakta metelik bulmanıza benziyor."

- "The Oregonian gazetesi küçülmeye gitti ve 'digital first' kavramını kabul ettiğini açıkladı. Bundan sonra tüm muhabirler günde 3 tane blog yazısı, yazılara ilk yorumu yazmakla da mükellef. Kendi haberlerinize 'İlk yorum, ilk beğeni' diyerek okuyucularınızın güvenilirliğini en üst seviyeye çıkarırsınız artık."

- "Washington Post genel yayın yönetmeni Marty Baron -Spotlight filminde kendisini Liev Schreiber canlandırmıştı- bakın gazetecilerin iş kalitesi hakkında ne diyor: 'Muhabirler geleneksel habercilik yapmak zorundalar, sosyal medyada aktif olmalılar, 24 saat boyunca haber algıları açık olmalı, video üretimi içinde olmalılar. Kendilerinden çok fazla iş isteniyor'. Gazetecilerden haber, haberi editleme, video çekme ve tweet atmasını beklerseniz hatlar kaçınılmaz olacaktır."

- "Meclis muhabirlerinin (burada bir bilgi verelim, ABD eyaletlere ayrılmış durumda, Türkiye'deki gibi tek bir parlamento yok) sayısında yüzde 35'lik azalma oldu. Baltimore Sun gazetesinden David Simon, durumu "Gelecek 10-15 sene içinde rüşvetçi yerel politikacılar için harika olacak. Onlara imreniyorum" diyerek yolsuzluk haberleri ve yolsuzluk haberlerini yapacak muhabirlerin sayısındaki düşüş hakkındaki endişesini dile getirdi."

- "En çok trafik alan haber, her zaman en önemli haber değildir. Sam Zell'e bir bakalım. Kendisi milyarder bir yatırımcı... 7 yıl önce Los Angeles Times, Orlando Sentinel ve Chicago Tribune gazeteleri bulunan Tribune şirketini satın aldı. Orlando Sentinel çalışanlarıyla yaptığı konuşmaya bakalım"

Sam Zell "Yatırım yapmam için buranın karlı bir işletme olması gerekiyor. Okuyucuların ilgisini çekecek haberler yapın" diye söze başlıyor. Bir çalışan "Ya eğer okuyucular yavru köpek videosu..." diye konuşmaya başlıyor. Ancak Sam Zell "Tipik bir gazeteci kibri var bu düşüncede. Hem Irak hem yavru köpek haberi yapabilirsiniz" diye araya giriyor. Sonunda da bir küfür sallıyor.

- Sadece tıklama olayı da sorun değil. "Gazetecilerin artık kendilerini ateşe atacak milyarderler gelmesi için dua etmekten başka şansı kalmadı. Bunlardan bir tanesi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos... Bezos, 2013 yılında Washington Post gazetesini satın aldı. O zamandan beri gazete iyi habercilik yapıyor ve muhabirler mutlu gözüküyor. Ama onlarda da sesli harfleri kaldırmak gibi saçma bir proje var."

- "Vegas Review Journal'a bakalım. Sheldon Adelson, Las Vegas'ta büyük yatırımları olan bir kişi. Gazeteyle de iç içe... Genel yayın yönetmenleri bu ilişkiyi inkar ediyordu. Ama gazeteden bir kişi, Adelson hakkındaki haberlerde daha farklı davranıldığını itiraf etti. James Wright yaşananları "Haberlerdeki bazı kısımlar hiçbir gerekçe gösterilmeden değiştiriliyor veya çıkarılıyordu. Haberler, Adelson'ın isteyeceği şekilde değişime uğruyordu. Bu bazen küçük bazen de çok büyük değişikler oluyordu' diye anlatıyor."0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.