28 Eylül 2016 Çarşamba

Google'da çalışan Türkler

Google'da çalışan Türkler, şirketteki çalışma ortamını neler yaptıklarını anlatıyor. Cüneyt Özdemir'in Google'ın merkezi Mountain View'de çalışan Türklerle yaptığı röportajları aşağıdaki iki videoda izleyebilirsiniz.- 8 yıl oldu sen Google'a gireli... Önce Türkiye ofisinde başlıyorsun, süreç seni ABD'ye getiriyor. Nasıl geldin buraya, neler oldu.

Esra Güler: İstanbul'da pazarlama ekibinde başlamıştım, kurumsal pazarlama ekibini kurmakla sorumluydum. Türkiye'de başlattığım proje başarılı olunca önce Londra'ya transfer oldum. Şimdi de global merkezdeyim. Projem de Google Partners olarak bilinen Google ajans network'ünü oluşturmaktı. Türkiye'de başlayıp 60 ülkeye yayılmayı benim için çok gurur verici... Son birkaç senedir de tüketiciye yönelik bir pazarlama ekibinde çalışıyorum.

- Senin sadece Türkiye için başlattığın bir proje o kadar başarılı oldu ki; şimdi 60 ülkeye yayıldı?

Esra Güler: Evet, Türkiye'deki başarısının ardından önce Avrupa'ya yayılmasına karar verdik. Ardından da dünyaya yayıldı.

- Türkiye'yi takip ediyor musun, haberleri nereden alıyorsun?

Esra Güler: Türkiye'de yaşarken New York'un ABD'nin merkezi olduğunu düşünürdüm, ama buraya gelince San Francisco'nun yeni merkez olduğunu gördüm. Ailem Türkiye'de ve Türkiye'deki sıcak gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Genelde internetten takip ediyorum, haberleri seyrediyorum, gazeteleri okuyorum. Direk uçuşların başlamasıyla birlikte de Türkiye'den birçok arkadaşım buraya geliyor. Yatırımcılar ve üniversite çevresinden insanlar geliyor. Onlarla da yakın temas halindeyiz.

Burada hayatla-iş arasındaki dengeler çok önemli. Kesin çalışma saatleri yok ama günün herhangi bir saatinde sporunuzu veya özel zevklerinizi sokuşturabilirsiniz. Toplantılarınız arasında yüzüp ya da yoga gidip ya da dans dersini alıp tekrar masanıza gelebilirsiniz. Türkiye'de erkekler futbol seyreder ya da oynar. Burada dağcılık, kayak veya sörf, her türlü sporu yapabileceğiniz bir ortam var.- Ne kadar zamandır Google'da çalışıyorsun? Ne yapıyorsun

Hande Cardak: 2.5 sene oldu. İş analistiyim. Mühendislikle satış tarafı arasındaki bağlantıyı kuruyorum. San Fransico'da yaşıyorum. Yol 1-1.5 saat sürüyor. Ama Google'ın servisiyle geliyorum, serviste internet olduğu için servise bindiğim andan itibaren çalışmaya başlıyorum.

- Dönmeyi düşünüyor musun?


Bu soruyu annem babam da soruyor sürekli. Kalbiniz yarısı burada, diğer yarısı Türkiye'de kalıyor. Teraziye koyduğunuz zaman, burada yaşama, özgürlükler, insanların birbirlerine olan saygısı, bir kahvecide bilgisayarı açık bırakıyor olabilmemiz, bir sürü şey var. Bunları karşılaştırınca Türkiye'ye dönmeyi düşünmüyorum. Bir yandan da ailem orada.

- Silikon Vadisi deyince ne anlıyorsun, ne görüyorsun?


Bana göre yaratıcılık ve üretim halinde olma durumu... Eve gidince üzerinde çalıştığım elektrik projesine veya start-up'ıma vakit ayırıyorum. Eve gidim ayaklarımı uzatayım diye düşünmüyorum. Havasından mıdır, suyundan mıdır daha çok üretim yapmak istiyorum.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.