3 Nisan 2016 Pazar

#panamapapers (Panama Papers) veya #PanamaLeaks nedir?

Twitter'da 3 Nisan 2016 Pazar akşamı #panamapapers ve #PanamaLeaks etiketleriyle paylaşımlar yapmaya başladı. Peki Panama Papers nedir? Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca hukuk firmasına ait 11.5 milyon belge internete sızdı. Belgelerde politikacıların, ünlülerin ve zenginlerin kara para aklama, vergi kaçırma gibi bilgileri yer alıyor. Aşağıda Panama Papers'ın temelini anlatan bir video bulunuyor. Yazımızın devamında konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Paylaş -#PanamaPapers, Wikileaks gibi belgelerin internette sızması kullanılan ortak etiket... Böylece insanlar konu hakkında yorum yapmak istediklerinde #PanamaPapers etiketini kullanabiliyorlar.

Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca hukuk firması, dünyada önde gelen kişilere hizmet veriyor. Siyasetçiler, ünlüler, zenginler... Bu kişilerin off-shore banka hesaplarını yönetiyorlar. Ortaya çıkan belgelerde kara para aklama, vergi kaçırma gibi bilgiler yer alıyor.

Off-shore hesaplar sayesinde politikacılar savaşlar ve kişisel çıkarları için para hareketlerini gizleyebiliyor. Yine zenginler ve uluslararası şirketler, kirli para hesaplarını bu hukuk firması ve off-shore hesaplar üzerinden götürüyor.

Belgelerde Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud, Katar Emiri Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Gürcistan eski başbakanı Bidzina Ivanishvili, İzlanda Başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Ürdün eski Başbakanı Ali Abu al-Ragheb, Katar eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani gibi isimler yer alıyor.

Politikacıların dışında da belgelerde isimleri geçenler var. Hatta Barcelonalı futbolcu Messi de bu gruba dahil...

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.