9 Kasım 2015 Pazartesi

Hedy Lamarr için Google'ın hazırladığı enfes doodle (Hem oyuncu hem de bir mucit)

Bugün ünlü oyuncu Hedy Lamarr'ın 101. doğum günü... Google bu özel gün için bir 'video doodle' hazırladı. 9 Kasım 1914'te doğan Lamarr, 19 Ocak 2000'de yaşama veda etmişti. Hollywood'un ünlü ismi ile ilgili olarak iki bilgi öne çıkıyor. Öncelikle Lamarr, sinema tarihinde -perdede çıplak görünen ilk kadın oyuncu- olarak biliniyor. Oyunculuk kariyeri dışında Hedy Lamarr, wi-fi ve bluetooth teknolojilerinin çalışma prensiplerini ortaya koyan bir mucitti.

Paylaş -

HEDY LAMARR KİMDİR?

Hedy Lamarr 9 Kasım 1914'te doğdu, 19 Ocak 2000'de hayatını kaybetti. Avusturyalı ve daha sonra ABD'de yaşamış olan oyuncu olup aynı zamanda mucittir.

Lamarr çok sayıda popüler filmde rol almış olmakla birlikte, bunların başlıcaları arasında 1938 yapımı Charles Boyer ile birlikte başrollerini paylaştığı Algiers filmi, 1940 yapımı Spencer Tracy ile başrolünü paylaştığı I Take This Woman filmi , 1940 yapımı Clark Gable ile başrolünü paylaştığı Comrade X filmi, 1941 yapımı başrolünü James Stewart ile paylaştığı Come Live With Me filmi, 1941 yapımı başrolünü Robert Young ile paylaştığı H.M. Pulham, Esq. filmi ve 1949 yapımı Victor Mature ile birlikte rol aldığı Samson and Delilah filmi yer almaktadır. 1933 yılında (dahil) Gustav Machatý'nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy isimli filmdeki çıplaklığı ile tartışma konusu oldu ve eşinden ayrılarak gizlice Paris'e kaçtı. Buradayken MGM'in başkanı Louis B. Mayer ile görüştü ve kendisine Hollywood'da film sözleşmesi teklif edildi. Lamarr 1930'un başlarından, 1950'lerin sonlarına kadar rol aldığı filmler ile bir yıldız haline geldi.

İlk evliliği süresince Lamarr'ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti. II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi. Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD'de patentini aldılar. ABD Donanması 1960'lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir. Ayrıca bu çalışması nedeniyle 2014 yılında ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan Alexandria şehrindeki Ünlü Ulusal Mucitler Salonu'nda yer verilerek onore edilmiştir. (VİKİPEDİ)

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.