5 Ekim 2015 Pazartesi

"Vurur yüze ifadesi" nasıl fenomen oldu? (Şarkıyı aslında Merve Özbey söylüyor)

Mutlaka siz de duymuşsunuzdur, dinlediğinizde tanıdık gelecektir; son günlerde bir "Vurur yüze ifadesi" fırtınası esiyor. Hem şarkıyı hem de şarkının slogan haline gelen sözünden türetilen esprileri sıklıkla görmek mümkün sosyal medyada. Peki sessiz sedasız hayatımıza giren bu şarkıyı söyleyen Merve Özbey kim? Gelin biraz daha yakından bakalım isterseniz. 17 Temmuz 1988'de doğan Merve Özbey, İTÜ Konservatuvarı’nda ut ve piyano üzerine eğitim gördü. Şarkıcıyı ilk olarak Erdem Kınay'la yaptığı "Helal Ettim" düetiyle tanıdı kitleler.

"ayrılığın günahı, aşkın sevabı büyük./ senden kalan acılar, sanma ki gönülde yük./ kalma gitme sorgusu bölük bölük,/ bendeki bu yürek, senin bile korkundan büyük!/

giremedin neden gönül yoluna?/ böylesi sevdayı feda ettin./ benden yana olan kalsın yanına,/ ben sana hakkımı helal ettim./

bilemedin değer aşkın uğruna,/ böylesi bir kalbi heba ettin./ benden yana olan kalsın yarına,/ istemem hakkımı helal ettim."

Daha sonra ise "Yaş Hikayesi" isimli solo albüm geldi. Bu albümüdeki parçalar da çok sevildi fakat özellikle Yaş Hikayesi'ndeki o slogan gibi söz hızla yayıldı: "Vurur yüze ifadesi / bulur seni bi' tanesi"

Twitter'da, Ekşi Sözlük'te, Scorp'ta bolca esprili atıf yapıldı ve "Vurur yüze ifadesi" fenomen haline geldi.

Paylaş -

"yaşanan dönem yalan çağı/ yorar herkesi yürek bağı/ yok yere üzdün bilemezsin/ o canın hiç sevemez/ acıdan bir yola düşmüş/ kaderinde dönemez/

vurur yüze ifadesi/ bulur seni bi'tanesi/ o an bir an için yanar/ beni anlarsın/ hayallere yenik düşen/ yalan bir aşk hikayesi/ varır cana tüm izleri/ sen de ağlarsın"

Merve Özbey, Milliyet'teki röportajında hayatıyla ilgili sorulara ise şu cevapları vermişti:

-Şarkı sözü yazıyor musunuz?

Evet. Şarkı sözü konusunda ben çok titiz bir insanım. Üç cümle yazıyorum sonra “Yok. Bunun daha manalı olması lazımdı” diyorum.

-İdolünüz kim?

Sezen Aksu.

-Kendinize zaman ayıramadığınızı hissediyor musunuz?

Tabii ki. Eksikliğini hissettiğim çok şey var. Ama bunlar benim konserlerimden ya da beni dinleyecek insanlardan daha önemli değiller.

-Eksikliğini hissettiğiniz şey nedir; kitap okumak mı, filmler mi, alışveriş mi?

Alışverişle çok aram yok. Ekibim de çok şikayetçi. Ama kitap okumak benim için çok önemli. Zaman ayırmaya çalışıyorum. Seyahate giderken en az üç kitap taşıyorum mesela.

-Yemek yapar mısınız?

Mutfağı inanılmaz seviyorum. Ama şöyle: Bana 30 kişi akşam yemeğine gelin, hiç sorun değil. Ancak iki kişi bile olsa çay içmeye gelmeyin. Pasta-börek yok bende. Tatlıyla aram yok. Belki de ondandır.

-En iyi yaptığınız yemek hangisi?

Çok güzel mantı yaparım. Biz Erzurumluyuz. Bizde hep hamurişi yapılırdı. Yemek yemeyi seviyorum ben. Ne yapacağım bilmiyorum.