20 Ekim 2015 Salı

Uçağa yıldırım düşer mi? (Havada korkutan görüntü)

Uzunluğu 9 kilometreye kadar çıkabilen yıldırım, 15 kilometrelik alanda etkili oluyor. Yıldırımın merkezindeki sıcaklık ise 40 bin dereceye kadar çıkıyor. Yıldırım, uçakları sarsıp hasar verebiliyor ve sesi ile uçaktaki yolcuları korkutabiliyor. Ama yine de uçakların yıldırımlara karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. İşte son olarak Avustralya'nın Sidney kentinde bir uçağın yıldırımla mücadelesi kameralara yansıdı.

Paylaş -

Yolcuların en fazla korktuğu uçuşların başında şimşeklerin çaktığı, yıldırımların düştüğü, türbülansın olduğu havalar gelir. Yapılan araştırmalar, türbülansla oluşan sarsıntı ve düşen yıldırımların yolcularda uçuş korkusunun oluşmasında ciddi bir payı olduğunu ortaya koyuyor. Ancak uçaklar gökyüzündeki tüm olaylara dayanacak şekilde imal edilmiştir. Örneğin kanatlar yukarı 5 metre, aşağı 1.5 metre esner.

Yıldırımın ışığı ve sesi yolcuları korkutsa da özel paratoner sistemleri binlerce volt elektrik yükü taşıyan yıldırımların kolayca uçak üzerinden akıp gitmesini sağlar. Yine de yıldırım çarpması sonucu meydana gelen kazalar vardır. Ancak kazalardan sonra alınan tedbirler ve uçakların geliştirilen paratoner görevi yapan sistemleri yıldırım karşısındaki etkilerini oldukça azaltmıştır.

Havacılık otoritelerinin yaptığı araştırmaya göre yolcu uçaklarına ortalama yılda bir kere yıldırım çarpıyor. İş jetleri ve küçük uçaklarda bu oran daha düşük. Yıldırım eğer uçak üzerinde koruyucu sistemler varsa önemli bir etki oluşturmaz. Ancak bazen yakıt depolarına gelmesi veya pilotların görüş açılarını etkilemesi nedeniyle kaza meydana gelebiliyor. (Kokpit.aero)

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.