11 Ekim 2015 Pazar

Telegram nedir? WhatsApp'tan ne farkı var? (Mesajlaşmada yeni dönem)

Anlık mesajlaşma uygulamaları hayatımızın tam merkezinde. 'Messenger' olarak siz akıllı telefonunuzda hangisini kullanıyorsunuz; Facebook Messenger mı, WhatsApp mı? Ama artık bir seçeneğiniz daha var: Telegram. İşte son günlerde bir 'dip dalga' şeklinde yayılan Telegram uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler... Telefonda, masaüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde kullanılabilen Telegram kendisini "hızlı ve güvenli" olarak tanımlıyor. Telegram'ın Whatsapp'tan farkı ise temel olarak; şifreli mesajlaşma seçeneğinin olması ve Snapchat'te olduğu gibi bir süre sonra kendiliğinden silinen mesajların gönderilebilmesi.

Paylaş -

TELEGRAM NASIL ÇALIŞIR?

WHATSAPP YA DA TELEGRAM? HANGİSİ DAHA İYİ?

TELEGRAM İÇİN EKŞİ SÖZLÜK YORUMLARI

"whatsapp'in butun ozelliklerini tasiyip dahasi encrypted chat + snapchat-vari kendini silen mesajlar ozellikleri ve acik kaynakli olusuyla "insallah adini daha cok duyariz" dedigim chat app'i. yakin zamanda kuruculari arasinda gecen konusmalari encrypted bicimde online ortama koyup kirilmasi karsiliginda 200.000$ vereceklerini acikladilar, amator olmalarina ragmen uygulamalarina guveniyorlar fakat gecenlerde kirmaya yaklasan, daha dogrusu sifreleme algoritmasinda zayifliklar oldugunu ispatlayan birine 100.000$'lik cek yazmak durumunda kaldilar." (yazan: prf quirrel)

"facebook'un whatsapp'i satin almasina tepki olarak kullanmaya basladim ama listemden bir allah kulu kullanmiyor. neredeyse ayni app ustelik daha ozgur, kullanin ve tesvik edin." (yazan: federal)

"telegram'ın secure chat içerikleri sunucularında tutulmuyor. güvenliği oradan geliyor. sunucu istese de tutamıyor zira sunucunun anlamayacağı ve mudahil olamayacağı şekilde şifreleme anahtarları değiş tokuş ediliyor. bu yüzden de secure chatleri başka aygıtlardan açınca eski yazışmaları görmek mümkün olmuyor. secure olmayan chat içerikleri telegram sunucularında tutuluyor ama arada başka sunucuların içeriği görmesi yine mümkün değil. anca telegramcıların sızdırması lazım. o açıdan da güvenlidir yani." (yazan: ssg)

"bahsettiği end to end encyripted (kısaca kriptolu) mesajlaşma zaten whatsapp, line dahil çoğu mesajlaşma programlarında var. biraz hava satıyorlar. ayrıca serverları da open source değil. servarlarında mesaj tutmadıklarını söylüyorlar ama whatsapp da tutmuyor. line da tutmuyor hatta biraz araştırırsanız en güvenlisnin line olduğunu, tüm mesajların eksiksiz şekilde end to end yani kullanıcıı - server - alıcı arasında secure olarak şifrelendiğini görebilirsiniz. telegramı'ın tek havası karşı telefondaki mesajı siliyor olması. snapchat misali. tabi serverdan siliyor mu bilmiyoruz." (yazan: green green curly fries)

"şu bot olayını yeni öğrendim çok hoşuma gitti arama kısmına aşağıda yazan bot isimlerini yazın botlarla konuşmaya başlayın benim için şu an popüler botlar -@imagebot istediğiniz resmi arayın getirsin -@alertbot alarm kurun istediğiniz saat'te çalsın -@hotorbot tinder tarzı (tehlike büyük) :) -@githubbot github'a gelen güncellemeleri takip edebilirsiniz -@urlreaderbot bir web sitesine ait linki kopyalayın okunabilir versyonu mesaj olarak gelsin -@getmusicbot ulan bu nasıl bir bot istediğiniz sanatçı yada şarkı ismini yazın mesaj olarak gelsin" (yazan: papa ikinci jant kapaga)

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.