3 Ekim 2015 Cumartesi

'Cinnet' şiiriyle fenomen olan Ercan Kont kimdir? Gerçek, videonun tamamını izleyince anlaşılıyor

Yaşlı, sakallı bir adam TV stüdyosunda bağırıyor... İşte birçok kişi sadece bu kısmını izledi ve böylece hızla yayıldı Ercan Kont'un okuduğu şiir... Kravatındaki Atatürk resminden Atatürkçü olduğu anlaşılıyordu fakat daha detaylı bir bilgi yoktu hakkında. Peki Ercan Kont kim? Hemen cevap verelim; Adanalı bir tiyatro sanatçısı. Görüntüler de Akdeniz Türk TV'deki "Mertçe Söyleşi" programından ve videoları yükleyen de programın sunucusu Yüksel Mert... O, şöyle demiş notunda: "Adana'nın sıradışı tiyatro sanatçısı Ercan Kont..." İlk Ekşi Sözlük entry'si ise 2005'te yazılmış: "Adanalı eski tiyatrocu. Tatar Ramazan'da katipti. Şimdi ise Beşiktaş Çarşısı'nda saç ve sakalı birbirine karışmış halde geziyor." (yazan-- serif ozani) Ve 2015'te yazılan entry de şu: "Adana'nın yaşayan sembollerindendir. Tam bir halk sanatçısıdır. Adana'da neredeyse onu tanımayan yoktur. Çukurova'nın kültür-sanat çevresinde herkesin abisidir. Burdan saygılar olsun." (yazan-- gizli sinefil)

Paylaş -

CİNNET

"bir sır arıyorum mezarlıklarda / ölülerle bunun için gezerim / güneşten nurdan başlasam bile / karanlıklarda bitiyor düşüncelerim

cansızlıkla canlılık irtibatını bulamadı zihnimeki kör ışık / ikiz görünüyor her şey gözüme ki düşencem duyguma yapışık

çığlıklar geliyor mağaralardan / korkuyorum / şaşkınlıktan bildiğimi unuttum / bilmediğim duaları okuyorum / kafatasıma çiviler çakıyorlar / kurşun döküyorlar kulaklarıma / ben deli değilim"