4 Eylül 2015 Cuma

Aylan Kurdi kimdir, neden öldü?

VİDEO RAPORU - Bodrum’da 8’i çocuk 12 Suriyeli mültecinin öldüğü bot faciasındaki bir kare -kıyıya vuran çocuk cesedi- dünya gündemini sarstı. İşte o fotoğraftaki Aylan Kurdi'nin ismi de akıllara kazındı.

Paylaş -

AYLAN KURDİ KİMDİR?

Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy adasına geçmeye çalışan 12 Suriyeli mülteci, teknelerinin batması sonucu hayatını kaybetti.

Ailesiyle birlikte Türkiye üzerinden Yunanistan'a gitmeye çalışırken teknenin batması sonucu ölen mültecilerden biri de 3 yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'ydi.

Aylan'ın sahildeki cansız bedenini gösteren fotoğraflar bütün dünyada büyük infial yarattı.

Faciada Aylan ve Galip kardeşlerle birlikte 9 aylık Hasal Zekeriye, 1,5 yaşındaki ikiz kardeşler Zeynep Cafer ve Abdullah Cafer, 11 yaşındaki Haydar Zeinb Ahmet Habi ve 7 yaşındaki kardeşi Ahmet Habi ile 11 yaşındaki Tahara Cumburiy de hayatını kaybetti.

Independent, @Qattouby adlı Twitter kullanıcısına dayandırarak Aylan ve Galip kardeşlerin bu fotoğrafını okuyucularıyla paylaştı.

Minik Aylan ve ailesinin, Suriye’deki iç savaş ve IŞİD saldırıları nedeniyle yaşadıkları Kobani’den kaçarak Avrupa’ya sığınmak istedikleri öğrenildi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.