12 Ekim 2015 Pazartesi

Levent Kırca hayatını kaybetti... Son mektubunda bunları söylemişti

[Güncelleme: 12 Ekim 2015] Levent Kırca tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gece geç saatlerde hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu 67 yaşındaydı. Levent Kırca ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülmüş ve ödül törenine oğlu Oğulcan Kırca'yla birlikte bir mektup göndermişti. Levent Kırca'nın son mektubu... Bu mektubunda şu ifadeler yer alıyordu: “1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl... Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için. (...) Güzel şeyler paylaşabildiysek sizinle, ne mutlu bana. Benim jenerasyonumda bir insan çabalarının meyvesini görememe durumuna mı üzülmeli, yoksa daha kötülerini yaşamayacak olduğu için teselli mi bulmalı şu an bilemiyorum. (...) Woody Allen, ‘Bir yönetmenin en büyük hatası, bu kötü senaryoyu çekerek adam ederim demesidir’ der. Siz de yönetmensiniz. Ailenizi yöneten, işinizi yöneten. Etrafınızı yöneten. ‘Şu an’ yöneten. Birlik olup bu senaryoyu değiştirin ki, filminiz de iyi olsun. Dik durun. Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, hoşça kalın!” Hastane önünde açıklama yapan Umut Kırca çok üzgün olduklarını belirterek şunları söyledi: " Çok üzgünüz. Perişanız. Zaten 10 gündür burada, hastanedeyiz. Kardeşler, kız kardeşim, Özdeş, Oğulcan, ben. Zaten durumunu biliyorduk. 10 gündür de çok ağırdı kendisi. Buradaydık, başındaydık, bütün kardeşler. Ona destek olmaya yanında olmaya çalıştık. Çok üzgünüz. Çok önemli bir sanatçıydı. 50 yıldır büyük işler yaptı Türkiye'de. Fazla söyleyebileceğimiz bir şey yok. Çok üzgünüz. 3 aydır biliyorduk durumunu. Çok çabuk gelişti. Bu kadar çabuk gelişeceğini beklemiyorduk. Kardeşler arasında, aile içerisinde yarın ayarlamalarımızı yapacağız. Salı veya Çarşamba günü defnedeceğiz babamızı güzel bir şekilde" dedi.

Paylaş -

- [29 Ağustos 2015] Levent Kırca'nın karaciğer kanserine yakalandığı ve bir aydır hastanede yattığı belirtiliyor. Ünlü oyuncu, kemoterapi tedavisine başladı. Levent Kırca eski eşi Oya Başar’ın bu süreçte hep yanında olduğu iddialarını ise yalanladı. Hastalığına dair Odatv’ye konuşan Levent Kırca “Oya Hanım’la henüz karşılaşmadım” dedi.

İŞTE LEVENT KIRCA’NIN ODATV’YE YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

“Yaklaşık 4 aydır karaciğerdeki bir tümörden dolayı tedavi başladı. Bu süreçle ilgili ilk kez konuşuyorum. Önce hangi kemoterapi yönteminin iyi gelebileceği araştırıldı ve bulundu. Bugün uzun süreden beri ilk defa iyi uyandım.

Hayatta dik durduğum gibi, ölüme karşı da dik duruyorum. Ölüme eğilmiyorum. Ölümden korkmuyorum. Ama gerekirse ölmesini de biliriz.

Kanserde tedavi yöntemleri çok ilerledi. Tedavi gördüğüm devlet hastanesindeki doktorlar olumlu yanıt verildiğini belirtti. Bu kanserin en büyük nedeni stres ve sıkıntıymış. Neden sıkıntı içinde olduğumuz da belli, devlet yardımı da kesildi. Bir yandan da açılan davalarla mücadele ediyorum. Etmeye de devam edeceğim.

“Eski eşi hiç yanından ayrılmadı” haberleri hiçbir şekilde doğru değil. Bu iddia, benim hayat arkadaşım Aslı (Çetiner) Hanım’a büyük haksızlık. Gece gündüz, 24 saat Aslı Hanım yanımdaydı. Tiyatrodan Bülent Demir yanımdaydı. Ve Umut Kırca gidip geldi. Ama ben Oya Hanım’la henüz karşılaşmadım.

Bu süreçte elimi tutan, tiyatromun / evimin kirasını ödeyen, bana maddi ve manevi destek olan Aslı Hanım’dır.

Ve seyircilerime seslenmek istiyorum. Herkes kanser olabilir. Bütün kanser olanlara acil şifalar diliyorum.”

LEVENT KIRCA KİMDİR?

lk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi'nin yazarıdır.

1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015'de geri alındı.