29 Ekim 2012 Pazartesi

Ayşe Hür: "Atatürk'e ateist diyorsam bu bir iltifattır"

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın yıl dönümü dolayısıyla Habertürk ekranlarında tarihçi Ayşe Hür ile gazeteci Hulki Cevizoğlu yaklaşık 4 saat süren bir canlı yayın tartışmasına imza attı.

Video:Tartışmanın konusu Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş olarak şekillenirken, "Atatürk diktatör müydü" ve "Atatürk'ün dini inancı nasıldı" başlıkları da konuşuldu. Ayşe Hür, Atatürk'ün fazla dindar olmadığını ve kendi tahminine göre "Olsa olsa en fazla yaratıcıya inanıp dinlere inanmayan biri olabileceğini" ileri sürdü.

"ATEİST DİYORSAM İLTİFATTIR"

Bu sözler üzerine Hulki Cevizoğlu sert çıkarken, Ayşe Hür'e "Atatürk'e ateist mi demek istiyorsunuz" diye sordu. Ayşe Hür ise buna karşılık "Ona Ateist diyorsam bu bir iltifattır çünkü ben de ateistim. Kendisinin çok dindar biri olmadığını vurgulamak istiyorum" dedi.

KÜRTLER'E ÖZERKLİK SÖZÜ VERDİ Mİ?

Konu Atatürk'ün Kürtler'e yönelik bir özerklik vaadinin olup olmadığına gelince de Ayşe Hür ile Hulki Cevizoğlu arasında uzun ve hararetli tartışmalar yaşandı. İkili, Atatürk'ün İzmit'te gazetecilerle yaptığı uzun bir sohbetten sonra gazetecilerin yazdıklarından yola çıkarak varsayımlarda bulunurken, Ayşe Hür dönemin gazetecilerinin yazdıklarından alıntılar yaparak "Evet Atatürk Kürtler'e özerklik sözü verdi ve sonra bu sözünden caydı" dedi.

Cevizoğlu ise Atatürk'ün gazetecilerle yaptığı sohbette sarf ettiği sözlerin bir "taahhüt" niteliği olmadığını ileri sürdü. Ayşe Hür bunun üzerine söz alarak, "Atatürk bu sözü verdi ancak Kürtler'i Cumhuriyet'e karşı kullanmak isteyen batılı güçleri oyalamak için o cümleleri kullandı" ifadelerini kullandı.

Tartışma devam ederken Ayşe Hür ve Hulki Cevizoğlu TT oldu. Ayrıca Ayşe Hür'ün söylediklerine tepki gösterenler #haberturkukiniyoruz etiketi hazırladı