16 Şubat 2012 Perşembe

Taha Akyol'dan özel yetkili mahkemelere destek!

CNN Türk’te Tarafsız Bölge’ye konuk olan Taha Akyol Cumhuriyet dönemindaki bazı uygulamaları eleştirdi. Ahmet Hakan AKP’li bir bakanın söylediklerini hatırlatması üzerine Taha Akyol söylediklerinin tam tersi bir savunma yapmak zorunda kaldı.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.FOCUSHABER.COM'UN HABERİ
Gazeteci yazar Taha Akyol "Atatürk'ün İhtilal Hukuku" isimli kitabı piyasaya çıktı. Tarafsız Bölge'de de kitabını tanıtan ve kitabı üzerine konuşan Akyol, Cumhuriyet döneminde bazı uygulamaların oldukça sert olduğunu söyleyerek bu dönemde Anayasa'nın değil devletin çıkarlarının ön planda tutularak bazı kötü icraatların icra edildiğini söyledi.

"Atatürk devrimleri Türkiye'ye atılım yaptırmıştır" diyen Akyol, "Bu atılımlar gerçekleşmiştir ancak kullanılan şiddetin dozunun çok fazla olması hukuk geleneğimize zarar verdi. Devlet vesayeti altında inkîlabın emrinde bir yargı geleneği, adalet fikrine zarar verdi, demokrasi kültürünün gelişmesine zarar verdi radikal fikirler kestirmeci yollar ve devlet gücünün aşırı kullanılması meşruiyeti... Dersim Kanunu tartışılıyor, liberal eğilimli bağımsız İstanbul Milletvekili Hüsnü Kitapçı diyor ki, 'Siz Dersim'de mahkemelerin vereceği idam yetkisini komutanlara veriyorsunuz. Halbuki Anayasaya göre bu yetki meclise ait. Bu anayasaya aykırıdır' diyor. Komisyon başkanı çıkıyor bir konuşma yapıyor. 'Terazinin bir kefesine anayasayı koyduk, bir kefesine de devletin yüksek çıkarlarını koyduk. Anayasa yerine devletin yüksek çıkarlarını yaptık' diyor. İşte benim itirazım bu... Tarihten almamız gereken ders bu" diyerek Cumhuriyet dönemindeki bazı uygulamaları eleştirdi.

AHMET HAKAN'IN SORUSU ŞAŞIRTTI

Ahmet Hakan, bu sözler karşısında AKP'li bir bakanın söylediklerini gündeme getirince Taha Akyol ne diyeceğini şaşırdı. Hakan, "Şimdi geçenlerde mesela bir hükümet yetkilisini dinliyorum; 'Özel yetkili mahkemelerin demokrasi açısından problemleri var ama memleketimizin yüksek çıkarları için korunmalı' diyor. Siz bunun için ne diyorsunuz?" deyince Taha Akyol daha önce söylediklerinin tam tersi bir söylem geliştirerek yine özel yetkili mahkemelerin varolması gerektiğini söyleyerek uygulamayı destekledi. Bu sorada programa katılan konuklar ise Ahmet Hakan'ın sorduğu yerinde soru ile kahkaha attı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.