8 Şubat 2012 Çarşamba

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifadeye çağrıldı mı?

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar'ın MİT müsteşarı Hakan Fidan, MİT eski müsteşarı Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i ifadeye çağırmasıyla ilgili ayrıntılar Habertürk TV'de ele alındı.

video


AHT Muhabiri Bülent Ceyhan, "Soruşturma kapsamında şüphelilerin ifadelerinden yola çıkarak bazı iddialara ulaşılmıştı. O iddialar arasında MİT ile PKK'nın Oslo'daki görüşmeleri de vardı. Savcılığın ifadelerin alınması durumunda bu kapsamda sorular soracağı tahmin ediliyor" dedi.

Bülent Ceyhan, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar'ın daha önce Balyoz Soruşturması kapsamında 25'i general 78 subay hakkında gözaltı kararı verdiğini hatırlattı. Bayraktar, bu karar hakkında Başsavcılık'a bilgi vermediği gerekçesiyle soruşturmadan el çektirilmişti. Bilal Bayraktar, soruşturmayı gizli yürüttüğünü, bu nedenle bilgi vermediğini, yetkisi dahilinde bu kararı alabileceğini ifade etmişti.

OSLO'DAKİ GÖRÜŞMELER VE ŞÜPHELİLERİN İFADELERİ
Habertürk TV Haber Koordinatörü Abdullah Kılıç da, iddiaların perde arkasını ve olası gelişmeleri şöyle anlattı:

"MİT Kanunu'nun 26. Maddesi'nde MİT Müsteşarı'na görevi sırasında işlediği iddia edilen suçla ilgili cezai takibat yapılacaksa bu, Başbakan'ın iznine tabidir deniliyor. Fakat savcı burada cezai bir işlem yapmıyor olabilir. Oslo görüşmesi ve KCK önderlik komitesiyle ilgili yapılan birtakım operasyonlar, şüphelilerin verdiği ifadeler, KCK kapsamında gözaltına alınan gazetecilerin verdiği birtakım ifadeler var. Bu ifadeler MİT'i ilgilendiriyor olabilir. Savcı hem yeni MİT Müsteşarı'nı hem de önceki MİT Müsteşarı'nın görüşlerini almak için çağırıyor olabilir.

Hem Başsavcı hem Başsavcıvekili yalanladı. Ama ifade şeklinde değil de görüş alma şeklinde olabilir. İddialar tabii çok vahim. Böyle bir şey yoksa bu iddialar nasıl sızdı bu da önemli. Ben savcının muhakkak elde ettiği bilgiler ışığında MİT Müsteşarı'nın görüşüne başvuracağını düşünüyorum. Başsavcının bilgisi olmadan da bunu yapabilir. Başsavcı, 'Bana bilgi vermesi gerekirdi teamül gereği' dedi. Ben KCK Savcısının MİT Müsteşarı'nı bir kahve içmeye çağıracağını düşünüyorum.

Oslo'daki görüşmelere ilişkin ses kasedinde dehşete düşüren ifadeler de vardı biliyorsunuz. Afet Güneş'in görüşmede, 'Biz barış için görüşüyoruz. Siz bir taraftan şehirlere bombalar koyuyorsunuz' diyor. Kamuoyunda ses getirmişti. Bu bombalardan haberi var mıydı MİT'in, savcı bunu da soracaktır, böyle bir ifade olacaksa.

Gözaltına alınan şüphelilerin MİT'te birtakım ilişkide olanların olduğu iddiası var. Bu kesinleşmemiş olsa da Adliye kulislerinde konuşuluyor. Bu gibi ilişkilerin de sorulacağını düşünüyorum.

KCK'nın önderlik komitesine yönelik operasyonda 40'ın üzerinde avukat gözaltına alınmış, bunların çoğu da tutuklanmıştı. Onların verdiği ifadelerde MİT'te birtakım bilgilerin olduğu ifadesi vardı. Bu ifadeler kamuoyuna çok yansımadı. Savcı herhalde şüpheli avukatların verdiği ifadelerden yola çıkarak birtakım formüller buldu. MİT'in üst düzey isimlerine bunları sorma gereği duyduğunu hissetti.

Oslo görüşmesinin sorulacağı üzerinde duruluyor. Ama KCK'dan gözaltına alınan şüphelilerin de verdiği ifadeler üzerinde durulacağını düşünüyorum."

HABERTURK.COM

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.