4 Ocak 2012 Çarşamba

İşte Almanya'daki basın özgürlüğü: Bild - Wulff savaşı!

Önce usulsüz kredi karşılığı çıkar sağlamakla suçlandı, şimdi de o haberi saklamak için basına baskı uyguladığı iddia edildi. Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a dair iddialarla sarsıldı. Wulff'un istifası yönünde sesler yükseliyor.

Paylaş -

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


Almanya'da Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a dair iddialar büyüyor. Önce işadamlarına kişisel ilişkiler karşılığında çıkar sağladığı öne sürüldü, şimdi basına baskı yaptığı konuşuluyor. Baskı iddiasının sahibi ise, Bild gazetesi.

Gazeteye göre, Wulff, 2008'de Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı iken, Egon Geerkens isimli bir işadamının eşinden, ev almak için yüzde 4 faizle 500 bin Euro özel kredi aldı.

Tatillerini de Geerkens çiftinin evlerinde geçirdi. Karşılığında, yurtdışına yaptığı resmi ziyaretlerde Geerkens'in de aralarında bulunduğu işadamlarını uçağına aldı.

Bu konuda kendisine Eyalet Parlamentosu'nca sorulan sorulara, "İşadamlarıyla çıkar ilişkisi olmadığı" cevabını verdi.

Bild gazetesi haberi yayınlamadan önce, Cumhurbaşkanı Wulff'tan savunma niteliğinde bir cevap istedi.

O sırada bir yurtdışı gezisinde bulunan Wulff ise doğrudan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'ı aradı. Diekmann'a ulaşamayınca, telesekreterine mesaj bıraktı.

Bild'in sahibi Springer-Verlag'ı batıracağı tehdidinde bulundu ve iddialara göre şu ifadeleri kullandı:

"Savaşmak istiyorsanız bu savaşın nasıl yapılacağını size gösteririm. Ülkeye döndükten sonra benimle özel olarak görüşmeniz gerekli. Ayrıca haberi yapan gazeteciler de bunun hesabını verirler."

Bild, bu mesaja rağmen ertesi gün haberi yayınladı. Cumhurbaşkanı'nın tehdidini habere eklemedi. Haberin, diğer gazetelerin de ilgisini çekmesi üzerine, o mesaj da yayınlandı.

Wulff, gazetenin Genel Yayın Yönetmenine daha sonra üzüntülerini iletti. Ama Cumhurbaşkanına halk desteği giderek azalıyor.

CNNTURK.COM

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.