30 Aralık 2011 Cuma

Erdoğan'dan Taraf'a ve Mehmet Baransu'ya sert sözler!

Başbakan Tayyip Erdoğan, sınırdaki Uludere'de 35 köylünün ölümüyle sonuçlanan operasyon hakkında konuştu.

"Özellikle bu Haftanin'deki olayla ilgili atılan bazı gazete başlıkları çok acımasız, insafsızdır. Devlet halkını bombaladı. Bunlar acımasız başlıklardır. Hiçbir devlet halkını kalkıp bombalamaz. Geçmişte yapılmış olabilir ama bizim iktidarımız da bunun yapılması mümkün değil. Burada bilip bilmeden yazan çizen malesef köşe yazarı sıfatı ile cambazlar da var."

İşte o açıklama ve Erdoğan - Baransu polemiğinin detayları...
Paylaş -


Tayyip Erdoğan ile Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu arasında "Uludere istihbaratını" kim verdi tartışması başladı. Baransu yanlış istihbaratı MİT'in verdiğini iddia ederken, Tayyip Erdoğan ise bugünkü konuşmasında, Baransu'ya "cambaz" dedi.

Uludere katliamında Genelkurmay'a yanlış istihbarat verildiği iddiaları Taraf Gazetesi ile Tayyip Erdoğan arasında tartışmaya neden oldu. Dün katliamla ilgili ilk haberler gelmeye başladığı sırada Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu, internetten yayınladığı mesajlarında, Uludere'de yaşananlarla ilgili önemli bilgiler paylaşacağını duyurmuştu. Bir süre sonra, "Genelkurmay'a yanlış istihbarat veren MİT'tir" şeklinde açıklamalarda bulunan Baransu, bugün Taraf Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazısında da iddialarını sürdürdü.

Baransu'ya yanıt bugün Tayyip Erdoğan'dan, Uludere katliamıyla ilgili ilk açıklamasında geldi. Baransu'ya "cambaz" diyen Tayyip Erdoğan, "Bu cambazların istihbarat teşkilatımız içinde böcekleri var" dedi.

Baransu'nun iddiaları neler?
Baransu, dün bütün gün Genelkurmay'a yanlış istihbaratı kimin verdiğine ilişkin bilgi edinmeye çalıştığını, bunun için hem bölgeden hem Ankara'dan hem de Genelkurmay'dan yetkililerle görüştüğünü ve operasyon yapılması doğrultusunda Genelkurmay'a yanlış istihbaratın MİT tarafından verildiği bilgisine ulaştığını yazdı. Baransu iddiaları doğrultusunda katliamın şu şekilde gerçekleştiğini yazıyor:

"Bilgi öncelikle PKK içerisindeki bir MİT ajanından gelmiş. Bombalanan bölgeden PKK'lıların geçeceği bu ajan sayesinde MİT'e iletilmiş. HAtta grup içerisinde Fehman Hüseyin'in olacağı yönünde bir bilginin Ankara'ya iletildiği iddiası var. İddia diyorum çünkü bu bilgiyi yalnızca bir isimden öğrendim. MİT kendisine iletilen bu istihbaratı Genelkurmay Başkanlığı'yla paylaşıyor Ardından da bölgeye heron gönderiliyor. Heron, bölgedeki sivil vatandaşların görüntüsünü alıp, Ankara'ya iletiyor. Ankara'da görüntüleri gören yetkililerden biri durumdan şüpheleniyor. Grubun sivil olma ihtimali üzerinde duruyor. Şüphe üzerine konu yetkililerle paylaşıyor. MİT'le iki kez temasa geçiliyor. MİT yetkililerine şüpheler aktarılıyor. MİT, 'grup kesin PKK'li' deyip, kendilerine gelen istihbaratın sağlam olduğunu Karargâha bildiriyor. 'Kesin' ifadesi üzerine de HAva Kuvvetleri Kamutanlığı'nın emriyle uçaklar bölgeyi bombalıyor"

Baransu yazısının devamında, Genelkurmay açıklamasında yer alan, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) görüntüleri 18.39'da aldığı, hava operasyonunun da 21.37-22.24 saatleri arasında yapıldığına ilişkin bilgileri hatırlatarak, görüntü alınmasıyla operasyonun gerçekleşmesi arasındaki yaklaşık 3 saatlik zaman farkını da Genelkurmay ile MİT arasındaki bu görüşmelere bağlıyor. Baransu'ya göre Genelkurmay'ın MİT ile yaptığı "İstihbarat kesin doğru mu" konulu görüşmeler, bu 3 saatte yapılmış. Baransu'nun iddiaları arasında MİT'in istihbaratını yalnızca Ankara'daki Genelkurmay Karargâhı ile paylaşıp bölgedeki tümen ve karakol komutanları ile paylaşmamış olması da var. Baransu'ya göre "olayın en skandal tarafı" bu. Zira bölgedeki tümen ve karakolların komutanları hayatlarını kaybeden köylüler ile ilgili tüm bilgilere hakim, dolayısıyla bu bilgi onlarla paylaşılmış olsa bu katliam yaşanmamış olacak.

Tayyip Erdoğan: Bu cambazların teşkilatta böcekleri var
Taraf Gazetesi'nin bu iddialarına cevap bugün Tayyip Erdoğan'dan geldi. Uludere ile ilgili ilk açıklamasını yapan Tayyip Erdoğan "Yanlış istihbaratı MİT verdi" iddialarını ortaya atanlara "cambaz" dedi. Erdoğan, "Bu cambazların istihbarat teşkilatımız içinde böcekleri var" şeklinde konuşurken, MİT'in herhangi bir istihbaratı olmadığını ve gün içinde açıklama yayınlayacağını belirtti.

SOL HABER

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.