13 Ağustos 2011 Cumartesi

Terörist Murat Karayılan yakalandı mı? İşte TRT Haber'in iddiası

TRT Haber'e göre, bölücü terör örgütünün terörist elebaşlarından Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı iddia edildi.

TRT, iddiayı böyle duyurdu...
Paylaş-

Video haberleri FACEBOOK ve TWITTER üzerinden takip edebilirsiniz.
İddiaların İran ordusunun daha önce Murat Karasaç adında bir teröristi öldürdüğü, bunun da isim benzerliği nedeniyle Murat Karayılan ile karışmış olabileceği öne sürüldü.

TRT Türk Tahran’daki muhabiri Hakan Çelik’e bağlandı. Hakan Çelik de Karayılan’ın yakalandığı iddiasına ilişkin resmi veya gayriresmi düzeyde doğrulanmadığını bildirdi.

İran Büyükelçisi de haberi teyit edemeyeceklerini bildirdi.

TRT'DEN AÇIKLAMA

TRT Haber 14.42 itibariyle Karayılan'ın yakalandı iddialarıının resmi kaynaklarca doğrulanamadığını açıkladı.

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN: BİZE GELEN BİLGİ YOK

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin : "İddia sahiplerine sorun. Bize gelen birşey yok."

MURATLAR MI KARIŞTI

İran Devlet televizyonu, Ağustos başında Irak’tan gelerek İran’ın içine sızan ve sabotaj eylemleri yürüten 7 kişilik PJAK grubuna yönelik yapılan operasyonu duyurmuş, operasyonda 3 örgüt üyesinin öldürüldüğünü diğerlerinin canlı olarak yakalandığını bildirmişti. Operasyonun Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan eyaletinde ve istihbarat birimleri tarafından gerçekleştiği aktarılmıştı.

Haberde, grubun başında kod adı Cemil olan Murat Karasaç adlı Türkiye vatandaşı bir kişinin olduğu açıklanmıştı. Operasyonda öldürülen Karasaç’ın geçmiş yıllarda bir imam ve bir sivil vatandaşın öldürülme olayına karıştığı belirtilmişti.

29 Temmuz’da İran’ın Türkiye’ye doğalgaz taşıyan boru hattını sınıra yakın bölgede patlatan kişilerin de bu grubun üyesi olduğu kaydedilmişti.
TRT haberin duyurduğu iddia sahiplerinin Murat Karasaç'la, Murat Karayılan'ı, kod ismini ise Cemil Bayık'la irtibatlandırmış olabileceği belirtiliyor.

(DHA)KARAYILAN’IN YAKALANDIĞINA DAİR BİLGİ YOK

Terör örgütü PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan’ın İran’da yakalandığı iddialarının ardından gözlerin çevrildiği İran medyasında bu iddiaya dair bir bilgi yer almadı. İran ordusunun daha önce Murat Karasaç adında bir teröristi öldürdüğü, bunun da isim benzerliği nedeni ile bir yanlış anlamaya sebep vermiş olabileceği belirtildi.

PKK'DAN ANINDA YALANLAMA

PKK'dan haberle ilgili jet yalanlama geldi.

Fırat Haber Ajansı'na bilgi veren PKK kaynakları Karayılan’ın İran tarafından yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

Ajansa konuşan PKK kaynakları "Türk devletinin Kandil'e yönelik işgal operasyonu girişimi ve PKK yöneticilerine yönelik suikast tartışmalarının sürdüğü bir sırada TRT tarafından yapılan haberin dikkat çekici olduğunu" belirtti.

Ajans 17.00 itibarıyla yalanlama haberini flaş geçti.

KARDEŞ KARAYILAN: BİR ŞEY DUYMADIK

Gazetecilerin ulaştığı Karayılan'ın kardeşi de konuya ilişkin bilgisinin olmadığını söyledi.

Birecik'in Konak Köyü Sakaltutan Mezrası'nda yaşamını sürdüren, aynı zamanda BDP'nin İl Genel Meclis Üyesi olan Bozan Karayılan, kendisine telefonla ulaşan Doğan Haber Ajansı muhabirine, "Bu konuda bir şey duymadım. Şu anda köydeyim ve televizyondan böyle bir haber geçtiği söylendi. Başka da bilgim yok" dedi.

DÖRT GÜN ÖNCE PJAK AÇIKLAMASI YAPMIŞTISon olarak dört gün önce Fırat Haber Ajansı'na konuşan Karayılan İran'ın, PKK'nın ülkedeki uzantısı PJAK'a yönelik operasyonlarını durdurduğunu belirterek “Eğer İran saldırılarını tekrar başlatmazsa tarafımızdan saldırı olmayacak” demişti.İran'ın operasyonlarını sürdürmesi durumunda bu kez PJAK militanlarının yerine PKK'lıların devreye gireceğini belirten Karayılan, "Kandil bölgesinde artık sınır üzerinde PJAK olmayacaktır. Bu İran’ı yeni bir saldırıya tahrik etmemek için tek taraflı olarak alınmış bir tedbirdir ve umarım İran tarafından da dikkate alınacaktır. Bu aşamadan sonra İran tekrar saldırılarını başlatırsa, artık sadece PJAK değil, PKK olarak devreye girmek durumunda kalacağız” ifadesini kullanmıştı.İRAN’IN PJAK’A BASKISI ARTIYORDU

İran ordusu son dönemde PJAK'a yönelik operasyonlarını sıklaştırmıştı. Hatta İran askerlerinin Irak topraklarına girdiği iddia edilmişti.Haber ajansları, Temmuz ortasından bu yana Devrim Muhafızları'yla PJAK militanları arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda PJAK'lının öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalarda İran askerlerinin de hayatını kaybettiği bildirildi.Hatta İran Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada, çatışmalar sırasında yaşanan bir patlamada General Abbas Asemi isimli komutanın hayatını kaybettiği ifade edildi.İran'dan en son PJAK haberi, Karayılan'ın açıklamasıyla aynı gün geldi.İran'ın Türkiye sınırındaki Maku ilçesi kırsalında bir polis aracına düzenlediği mayınlı saldırıda beş İran polisinin hayatını kaybettiği bildirildi.KARAYILAN KİMDİR?

1954 Birecik doğumlu olan Murat Karayılan, PKK Terör Örgütüne 1979'da katıldı. Kod adı Cemal. Şu anda örgütün lideri. Yüksekokul makine bölümü mezunu olan Karayılan, uzun süre Şanlıurfa civarlarında faaliyet gösterdikten sonra 12 Eylül'de Suriye'ye kaçmıştı.

Hurriyet.com.tr

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.