31 Ağustos 2011 Çarşamba

İşte 'domates savaşı'ndan görüntüler!

İspanya’nın Bunol kentinde “Tomatina” olarak bilinen domates savaşı bugün yapıldı.

İşte görüntüler...
Paylaş -

Video haberleri FACEBOOK ve TWITTER üzerinden takip edebilirsiniz.


En az 40 bin kişinin katıldığı festivalde 120 ton domates kullanıldı. Dünya’nın en büyük yiyecek savaşı olarak nitelenen festival sırasında, ağzına kadar domates dolu kamyonlar halka “cephane” dağıttı.

Savaş, sabah saat 10:00’da, 2 katlı bina yüksekliğinde yağla sıvanmış bir ağaca birinin tırmanmasıyla başladı. Ancak bu çok zor bir iş olduğu için şart değil.

Festivale katılanlara koruyucu gözlük taklamarı ve eski elbiselerini giymeleri tavsiye ediliyor. Belediye daha sonra sokaklardaki yangın musluklarını açarak halkın yıkanmasına yardım ediyor.

Bunol, Valencia yakınlarında 9,000 nüfuslu küçük bir kent. Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü yapılan “Tomatina" festivali sırasında kertin nüfusu 50,000’nin üstüne çıkıyor. Bir hafta süren festival sırasında açık hava konserleri veriliyor, müzikli eğlenceler, geçit törenleri, danslar, yemek yarışmaları ve geceleri havai fişek gösteriler yapılıyor.

Yaklaşık bir saat süren domates savaşı top atışıyla sona eriyor ve daha sonra kent sokakları ararözlerle yıkanıyor.

Domates savaşının tarihinin, 1940’lı yıllarda, iki çocuk arasında çıkan bir yiyecek kavgasından kaynaklandığı sanılıyor.

/VOA Türkçe

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.