21 Şubat 2011 Pazartesi

Libya'dan son görüntüler

Libya'da, başkent Trablus'a da uzanan Cumhurbaşkanı Muammer Kaddafi karşıtı gösteriler sırasında ilk kez silah sesleri duyuldu.

İşte Libya'dan son dakika görüntüleri ve detaylar...Video haberleri FACEBOOK ve TWITTER üzerinden takip edebilirsiniz.
BBC Türkçe'nin haberine göre; bir görgü tanığı, kent merkezindeki bir üniversite yakınlarındaki güvenlik güçlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandıklarını söyledi.

Trablus'un merkezindeki Yeşil Meydan'da Kaddafi'nin destekçileri ve karşıtları arasında çatışma çıktığı yolunda haberler var.

Daha önce de Trablus'un diğer bölgelerinde hükümet karşıtı küçük çaplı gösteriler düzenlendiği bildirilmişti.

Libya'da son döneme dek hükümet karşıtı gösteriler büyük oranda, Cumhurbaşkanı Muammer Kaddafi'ye muhalefetin en yoğun olduğu, ülkenin doğusuyla sınırlıydı.

Ülke yetkilileri gazetecilerin ülke içinde hareketini sınırladığından, Libya'da durum belirsiz.

Göstericilerin daha önce, güvenik güçleriyle çatışmalar sonrası ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'de kontrolü büyük oranda ele geçirdikleri bildirilmişti.

Bingazi de bazı hastaneler de dün hizmet vermekte zorlanmıştı.

Kentin hastanelerinden birinde görevli bir doktor sadece dün öğleden sonra kendilerine 50 ceset getirildiğini söylemişti.

Güvenlik güçlerinin protestoculara karşı ağır silalar kullanması sonrası Bingazi'de 200'den fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.

Libya'nın, merkez Mısır'ın başkenti Kahire'de olan Arap Birliği'ndeki temsilcisi Abdül Menem el-Huni, hükümetin göstericilere karşı aşırı güç kullanmasını protesto edip, istifa etti.
Libya'dan Avrupa Birliği'ne uyarı

Öte yandan Libya Avrupa Birliği'ni, Kuzey Afrika'dan kaçak göçün önlenmesine yönelik işbirliğini askıya alabileceği yolunda uyardı.

Trablus Yönetimi, Avrupa'nın hükümet karşıtı gösterileri teşvik edeceğini düşünmesi halinde, bu yola gideceğini bildirdi.

Avrupa ülkeleri daha önce Libya hükümetinin göstericilere karşı silahla orantısız güç kullandığını ve bunun kabul edilemeyeceğini belirtmişlerdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Libyalılara, bu tip eylemlerin uluslararası çapta kınanacağını söylediğini açıklamıştı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.