20 Şubat 2011 Pazar

Libya'da göstericilere ağır silahlarla müdahale!

Libya'da çarşamba gününden bu yana düzenlenen gösterilerde 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İşte diktatör Kaddafi'nin Libya'sından son görüntüler...
Video haberleri FACEBOOK ve TWITTER üzerinden takip edebilirsiniz.BBC Türkçe'nin haberine göre; İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), hayatını kaybedenlerin en az 20'sinin Bingazi kentinde ordunun ağır silahlarla düzenlediği saldırıda öldüğünğ duyurdu.

Grup, rakamların açıkladıklarından daha yüksek olma ihtimali bulunduğuna da dikkat çekiyor.

Ülkenin doğusunda binlerce kişi 42 yıldır ülkeyi yöneten Muammer Kaddafi rejiminin sona ermesini istiyor.

Libya, Tunus lideri Zeynel Abidin bin Ali ile Mısır lideri Hüsnü Mübarek'in devrilmelerine neden olan protesto dalgasının etkilediği son ülkelerden.

Cumartesi günü Bingazi kentinde olayların odak noktası önceki günlerde hayatını kaybedenlerin cenaze merasimi kortejinin güzergahında bulunan bir güvenlik üssü oldu.

Görgü tanıkları askerlerin cenaze töreninin katılımcılarına makineli tüfekler, el bombaları ve hatta füzeyle saldırdıklarını söylüyor.

Muhalefet destekçileri, sivillerin askerleri saldırıya kışkırtacak herhangi bir eylemleri olmadığını söylerken, güvenlik birimleri bazı protestocuların karargaha molotof kokteyli attıklarını öne sürüyor.

Olay sırasında keskin nişancıların da göstericilere ateş açtıklarını, göstericilerin ise askerlere karşı mücadele verdikleri de gelen haberler arasında.

Bingazi'den bir doktor Jala hastanesine büyük bölümü kurşun yarasına sahip en az 45 ceset ve 900 yaralının getirildiğini söylüyor.

Libyalı doktor, ''Bu kurşun yaralarının yüzde 90'ı baş, omuz, göğüs ve kalp bölgesinde yer alıyordu'' diyor.

Kaddafi hükümetinin Afrika'nın bazı ülkelerinden paralı askerleri göstercilere karşı müdahalede kullanmak üzere getirdiği yolunda da haberler var.

Öte yandan Türk hükümeti, Libya'da can güvenlikleri tehlikede olan vatandaşlarını getirmek üzere üç uçağı Bingazi'ye gönderdi.

Kaddafi'nin desteğinin yoğun olduğu Trablus kentinde ise herhangi bir büyük gösteri ya da protesto haberi gelmedi.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.