28 Şubat 2010 Pazar

Depremle sarsılan Şili'den görüntüler

Güney Amerika ülkelerinden Şili’de meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki deprem, en az 147 kişinin ölümüne ve maddi hasara yol açtı.

VOA'in haberine göre; deprem yüzünden Büyük Okyanus kıyısındaki çok sayıda ülke tsunami alarmı verdi.Depremden sonra artçı sarsıntılar devam ediyor. Kaydedilen en büyük artçı sarsıntının ise 6,9 büyüklüğünde olduğu bildirildi.

Deprem yollara, köprülere ve binalara büyük zarar verdi. Çok sayıda sokak ve cadde enkaz altında kaldı. Binalarda yangın çıkarken, birçok hastane yıkıldı. Başkent Santiago’daki uluslararası havaalanı depremde zarar gördüğü için uçak seferlerine kapatıldı.

Depremin yol açtığı dev dalgalara karşı Amerika’nın Hawaii eyaletinde alarm verilirken, dalgaların Rusya kıyılarına kadar ulaşabileceği uyarısı yapılıyor. İki metre büyüklüğündeki ilk dalgalar Şili kıyılarını vurdu.

Deprem cep telefonu şebekelerini çökertti, ancak İnternet bağlantısının hala sağlam olduğu, depremzedelerin dünyanın her yerindeki yakınları ve arkadaşlarına sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla ulaştığı bildiriliyor.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu USGA, 8’den büyük bir depremin olağanüstü tahribata yol açabileceğini belirtiyor. Ancak bir Amerikalı uzman, Şili’deki depremin merkez üssünün okyanus tabanında bulunmasından dolayı hasarın Ocak ayında Haiti’de yaşanan depremden daha az olmasının beklendiğini söyledi.

Şili’de meydana gelen en büyük şiddetli deprem 1960 yılında kaydedilmişti. 9 buçuk büyüklüğündeki deprem yine tsunamiye yol açmış, dev dalgalar Büyük Okyanus kıyısındaki Japonya ve Filipinler’e kadar ulaşmıştı.

Ocak ayında Haiti’de meydana gelen ve 200 binden fazla kişinin ölümüne yol açan deprem ise Richter ölçeğine göre 7 büyüklüğündeydi.

Uluslararası toplum ise Şili’ye yardım göndermeye hazırlanıyor.

/VOA
0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.