3 Eylül 2009 Perşembe

Türkiye - Ermenistan yakınlaşmasına tepkiler

Ankara - Erivan hattındaki yakınlaşma nasıl tepkiler doğuryor? Özellikle Türkiye'deki Ermeniler ne düşünüyor?

Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre’de parafe edilen ilk protokol gereği, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulacak. Ayrıca, protokol karşılıklı olarak diplomatik temsilcilik açılmasını, iki ülke arasındaki mevcut sınırın da karşılıklı olarak tanınmasını öngörüyor.

Hürriyet'in haberine göre; CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye ile Ermenistan arasında varılan tarihi mutabakata Azerbaycan’daki işgal sona ermeden onay vermeyeceklerini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Batılıların kendi projeleri olan Kürt ve Ermeni açılımını sahiplendiği için Başbakan Tayyip Erdoğan’ı büyük olasılıkla Nobel’e aday göstereceğini öne sürdü.

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ise şunları söyledi: “Ermeni açılımı, Obama açılımıdır, Çünkü Obama’nın TBMM’de yaptığı konuşmada tavsiyeyi aşan direktif niteliğinde bir konuşma paragrafı var. O paragrafın devamı olarak bu konu ortaya çıktı. Ermeni açılımı, ikili ilişkilerle değil kardeş ülke Azerbaycan’ın da katılımıyla gerçekleşmeli. Azerbaycan’ın katılmadığı bir anlaşma kabul edilemez.”

BBC Türkçe'nin haberine göre; Bakü merkezli düşünce kuruluşu Siyasi Araştırmalar Vakfı'ndan Vefa Guluzade'ye göre, Ermenistan ile diplomatik ilişki kurmayı kabul eden Ankara "teslim oldu."

SES KAYDINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gazeteci Amberin Zaman ise "Ankara mutlaka Azerilerin çıkarlarını da düşünmüştür." diyor.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.