2 Eylül 2009 Çarşamba

İkinci Dünya Savaşı'nın 70. Yıldönümü

İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcının yetmişinci yıldönümü nedeniyle Polonya'da anma töreni yapıldı.

İşte törenden görüntüler...


İlk tören, Gdansk kenti yakınlarındaki, Westerplatte Körfezi'nde yapıldı.

Beş yılı aşkın sürede 55 milyondan fazla kişinin yaşamına mal olan savaş, burada, 'bir dostluk ziyareti' için limana demirlemiş olan Alman savaş gemisi Schleswig-Holstein'den açılan ateşle başlamıştı.

Alman gemisinin ateş açtığı dakikalarda Alman Ordusu da üç koldan Polonya'yı işgale başlamıştı.

Polonya'nın işgalinden iki gün sonra Fransa ve İngiltere Almanya'ya karşı savaş ilan etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski ve Başbakan Donald Tusk'un da yer aldığı törenler Alman savaş gemisinin hedef aldığı kalede sabaha karşı, yerel saatle 04.45'te başladı.

"Polonya sırtından hançerlendi"
Polonya cumhurbaşkanı Leh Kaçinski konuşmasında, savaşta Nazilerin işlediği insanlık suçları ve soykrımın yanısıra sözü Sovyetler Birliğiyle olan eski sorunlarına da getirdi.

Alman işgalinden iki hafta sonra, Sovyet ordusu, Nazi Almanya'sıyla varılan gizli anlaşma uyarınca, Polonya'nın doğusunu önce işgal, sonra da ilhak etmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski konuşmasında bu olaya da atıf yaptı.

"7 Eylül'e gelindiğinde, Varşova ve Modlin kentleri kendilerini savunurken, Bzura savaşı devam etmekteyken, Almanlar Lwow kentinden püskürtülmüşken, Polonya sırtından hançerlendi. Bu darbe, Bolşevik Rusya'dan geldi. Molotof ile Ribbentrop arasında varılan anlaşmaya göre, taraflar ittifaklarındaki taahhütlerinin gereğini yerine getiriyorlardı."

Polonya ile Rusya'nın tarihin bu dönemine, özellikle bu saldırmazlık anlaşmasına ilişkin yorumları farklı. Konu her iki taraf için de hassas.

Bir diğğer hassas konu da, 1940'ın ilk aylarında Sovyet gizli servisinin 20 binden fazla Polonyalı askeri Katin yakınlarındaki ormanlık alanda öldürmesi.

Moskova, 1990'lara kadar bu katliamı Nazilerin gerçekleştirip, kendilerinin üzerine attığını savundu, ve ancak 1990 yılında, sorumluluğu üstlendi.

Ancak Rus mahkemeleri, bu olayın bir savaş suçu olduğunu kabul etmiyor.

İki ülke arasındaki gerilim, Rusya devlet televizyonunun yayınladığı bir belgeselde, Polonya işgalinin, Varşova yönetiminin Moskova'ya karşı Hitler'le işbirliği içinde olduğunu ima edilerek meşru gösterilmesi nedeniyle yine alevlenmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski, buna karşılık, konuşmasında Sovyetler Birliği'nin Nazizm karşısındaki direnişinden de övgüyle söz etti.


Putin'in cevabı

Polonya'daki törenlere katılan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, konuşmasına iki ülkenin daha iyi bir gelecek için işbirliği yapmasının önemini vurgulayarak başladı.

Ama sözü farklı tarih yorumlarına getirdi.

Putin "Tarihimizde bazı sorunlar olduğunu kabul ediyoruz. Bunları özenli bir şekilde tartışmalı, 1 Eylül 1939'de bu trajedinin başlamasına neden olan olayların, tekrarını önlemek için, analizini dikkatli bir şekilde yapmalıyız.

"Tarihin bütün ayrıntılarını ve yansız bir şekilde bilerek, birbirimize kendi görüşlerimizi dayatmadan, geçmişin sorunlarının üstesinden gelmeli, geleceğin sorunlarını gidermek için de işbirliği yaparak ileriye bakmalıyız" diye konuştu.

Tarih profesörü Pawel Machewicz, tören öncesinde, Polonyalıların Putin'den bir tür jest beklediğini söylemişti.

Rusya başbakanı Vladimir Putin İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi almanyasına karşı kazanılan zaferin bir bedeli olduğunu söyledi ve savaş boyunca ölen elli milyonu aşkın insanın neredeyse yarısının Sovyet vatandaşı olduğunu hatırlattı.

Törende konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Nazizmin kurbanları karşısında eğildiğini söyledi.

Merkel özgür ve çağdaş Avrupa'nın, bugün kısmen Almanya'nın komşularıyla uzlaşma konusundaki istekliliğinin eseri olduğunu da söyledi.

Polonyalı askerlerin direnişi
Gdansk'taki törenlere Almanya ve Rusya gibi, savaşta karşı cephelerde yer alan ülkelerin liderleri de katıldı.

Schleswig-Holstein gemisinden, o dönem Danzig diye anılan Gdansk kentine yakın mesafeden ateşe, kaledeki askerlerin en çok 12 saat direnebileceği düşünülüyordu.

Ancak kaleyi savunan 182 Polonyalı asker, karadan, havadan ve denizden açılan ateşe karşın 3 binden fazla Alman askerine karşı yedi gün boyunca direnmişti.

/BBCTurkish.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.