14 Eylül 2009 Pazartesi

'Hür doğdu, vergilendirilerek öldü'

ABD'de on binlerce kişi Obama yönetiminin sağlık reformunu protesto gösterisi yaptı.
Obama'yı ülkeyi 'sosyalizme sürüklemekle' suçlayan göstericiler, sağlık projesinin yanı sıra ekonomik sorunları ve vergileri protesto etti. Pankartların birindeki 'Hür doğdu, vergilendirilerek öldü' yazısı dikkati çekti.

İşte görüntüler...
BBC'nin konuyla ilgili haberi:

Washington'da on binlerce kişi Obama yönetiminin sağlık reformunu protesto gösterisi yaptı.

Göstericiler Beyaz Saray'ın önünden Kongre binasının bulunduğu Capitol Hill'e kadar yürüdü.

Gösteriler Başkan Obama'nın reforma destek arayışı çerçevesinde Minneapolis'te bir miting düzenlediği sıraya rastlıyor.

15 bin kişilik bir kitleye seslenen Obama yurtiçi siyasi gündeminin bir numaralı konusu olan sağlık alanında hiç bir değişim olmamasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Obama özel çıkar gruplarının "her şeyin olduğu gibi sürmesini sağlamaya yönelik eski taktiklerini kullanmasına" izin vermeyeceğini söyledi.

ABD'nin dört bir yanından federal başkente giden onbinlerce protestocu ise, sağlık reformu tasarısını eleştiren sloganlar atıp, dövizler taşıyarak Kongre binasının önüne kadar yürüdü.

Obama'yı ülkeyi "sosyalizme sürüklemekle" suçlayan göstericiler, sağlık projesinin yanı sıra ekonomik sorunları ve vergileri protesto etti.

Pankartların birinde, "Hür doğdu, vergilendirilerek öldü" yazısı dikkati çekerken, Ukrayna kökenli bir göçmen "SSCB'de yeterince sosyalizm gördüm" pankartı taşıdı.

Gösterinin; vergilerin azaltılmasını, devletin küçültülmesini ve daha fazla ekonomik serbestiyet tanınmasını talep eden "Freedomworks" adlı hareket tarafından düzenlendiği bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama sağlık sisteminde reform planlarını Beyaz Saray'a gelir gelmez başlıca önceliklerinden biri yaptı.

Obama, 2009 yılı içinde reform yasasını geçirme sözü vermişti.

Ancak Kongre, Obama'nın Amerikan sağlık sisteminde planladığı köklü değişim üzerinde anlaşamıyor.

Bu nedenle sağlık reformu Obama'nın siyasi karnesi açısından önemli bir sınav olarak görülüyor.

Şu an sağlık sistemi nasıl işliyor?

Diğer sanayileşmiş ülkelerin aksine ABD'de herkesin bedava faydalanabildiği bir ulusal sağlık sigortası yok.

ABD'de sağlık sigortası almak bireylerin üzerine düşen bir sorumluluk. Birçok Amerikalı bunu işvereni aracılığıyla sağlıyor, ya da kendine özel sağlık sigortası temin ediyor.

Sağlık sigortalarının çoğunluğunda düzenli olarak prim ödeniyor.

Ayrıca kimi durumlarda, sigorta ödemeyi yapmadan önce hastadan tedavinin bir kısmını ödemesi de istenebiliyor. Farklı poliçelere göre ödenen miktarlarda değişiklik gösteriyor.

65 yaş üzerindeki herkes Medicare isimli devlet sağlık sisteminden yararlanabiliyor.

Düşük gelirli aileler, çocuklar, hamile kadınlar ve belirli sakatlıkları olanlar da Medicare'den faydalanabiliyor.

Buna ilaveten çocuk hastalara yönelik devletin sağladığı bir başka sağlık hizmeti daha var.

Gaziler için de benzer bir sağlık sigortası mevcut.

Halihazırdaki sistem neden eleştiriliyor?
ABD'de bireylerin sağlık masrafları ciddi anlamda artıyor.

İşverene bağlı sağlık sigortalarının primlerindeki artış maaşlardan dört kat hızlı arttı. Prim ödemeleri dokuz yıl içinde iki katına çıkmış bulunuyor.

ABD 2007 yıllında sağlık hizmetlerine milli gelirinin yüzde 16'yı aşkın bir bölümünü harcadı. Bu rakam OECD ülkelerindeki ortalamanın iki katına eşit.

Bireysel sağlık sigortalarının artan maliyeti, giderek daha çok sayıda Amerikalıyı sağlık hizmetlerinin dışında bırakıyor.

Şu an 46 milyon Amerikalının herhangi bir sağlık sigortası olmadığı tahmin ediliyor.

Bunun yanısıra 25 milyon Amerikalının da sağlık sigortasının yetersiz olduğu düşünülüyor; yani sağlık ihtiyaçlarının tümünün parasını karşılamayan poliçelere sahipler.

Sigortası olmayan bir Amerikalı, doktor ve hastane masraflarını kendi cebinden ödemekle yükümlü. Çok sayıda sigortasız hastayı mali yönden bir yıkım, ya da kimi durumlarda ölüm bekliyor.

Obama ne öneriyor?

Başkan Obama, reform planlarını yasalaştırmak için Kongre'nin onayına muhtaç.

Dolayısıyla ayrıntıların içini doldurmayı Kongre'deki komitelere bırakan Obama, yeni yasanın üç ana ilke üzerine kurulmasını istediğini belirtti.

Obama'nın Kongre'den beklentisi, ABD'nin sağlık masraflarının azaltılması, her Amerikalının ister özel, ister kamusal sağlık hizmetlerinden birini seçme özgürlüğüne sahip olması ve herkesin yüksek kalitede sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi.

Her Amerikan vatandaşını sağlık sigortasına kavuşturma girişimi için kaynağın kısmen israfın kısılmasına bağlanacağı belirtiliyor.

Fakat kaynak bulma arayışında en can alıcı tartışma, vergilendirme konusuna odaklanıyor.

Kongre'nin tartıştığı tekliflerden biri, yılda 350 bin doların üzerinde geliri olan Amerikalılara ek vergi getirilmesi.

İşverenlerin sunduğu sağlık sigortalarına yeni vergiler getirilmesi de üzerinde konuşulan öneriler arasında yer alıyor.

Başkan Obama'nın, zengin Amerikalıların vergiden düştüğü bağış miktarlarını kısma girişiminden vazgeçildiği anlaşılıyor.

Gözlemciler, bu yıl içinde bir yasanın çıkması için bastıran Obama ve ekibinin Kongre karşısında tavizler vermeye hazır olabileceğini söylüyor.

Ancak bu sefer de Obama'nın sağlık hizmetlerinde köklü reform talep eden kanadı hayal kırıklığına uğratma olasılığı var.

/BBC Türkçe


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.