24 Eylül 2009 Perşembe

ABD'deki koruma krizinden ilginç görüntüler

Başbakan Erdoğan’ın korumaları, ABD Başkanı Barack Obama’nın çıkış yapacağı kapıdan girmek isteyince, Amerikalı Gizli Servis ajanları tarafından yaka paça dışarı çıkarıldılar.
[STAR HABER]

Hürriyet'in haberine göre; Erdoğan, Clinton Küresel Girişimi panelinde konuşma yapmak üzere toplantının yapıldığı Sheraton Oteli’ne yaya giderken otele 30 metre kala, konuşmasını tamamlayan Obama binadan ayrılmak üzereydi. Bu nedenle girişler kapatılmıştı. Türk heyeti, Amerikalı ajanların itirazlarına rağmen Obama’nın limuzininin bulunduğu beyaz çadırla çevrili kapıdan girmekte ısrar ettiler.ABD Gizli Servis sözcüsü Ed Donavan şunları söyledi: “Tüm uyarılara rağmen Başkan’ın limuzininin de içinde saklı bulunduğu çadır içinden bilinçsizce ve zorla otele giriş yapmaya kalkışan Türk heyeti, fiziksel müdahaleyle ve zorla uzaklaştırıldı.” Sorunun ‘dil anlaşmazlığından’ kaynaklandığını belirten Donovan, ‘intruder-davetsiz misafir’ dediği Türk heyetinin çadıra giremediğini, Obama’nın aracına 3-5 metre kadar yaklaştığını söyledi.

Görgü tanıklarına göre, korumaların kavgası sırasında bir Amerikalı gizli servis yetkilisi, tanımadığı Başbakan Erdoğan’ın kolunu sıkıca tuttu. Erdoğan ise korumasına müdahale eden Amerikalı bir görevlinin elini itti. Başbakan, yaşanan gerginlik üzerine, ‘koruma zaafı’ olduğunu belirterek toplantıda konuşma yapmaktan vazgeçip oteline döndü. Erdoğan’a refakat eden Amerikalı gizli servis ajanları da yenileriyle değiştirildi.

Washington Times Gazetesi, arbedenin, Obama’nın Sheraton’daki konuşmasını tamamlamasının ardından, kendisini kapıya kadar uğurlayan eski Başkan Clinton’a veda ederken meydana geldiğini yazdı. Clinton’ın büyük üzüntü duyduğu ve evsahipliğindeki toplantıda ‘G-20 Zirvesi ve Küresel Etkileri’ başlıklı konuşmasını yapmayan Erdoğan’a ulaşmaya çalıştığı belirtildi. Washington Times, olaya korumaların değil, Türk diplomatların neden olduğunu öne sürdü. Gazete, Türk heyetinin Amerikalı güvenlik görevlilerine “Çılgın bir tepki” gösterdiğini iddia etti.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.