7 Ağustos 2009 Cuma

Twitter'a siber-saldırı!

VideoRaporu.com / Son günlerde -Akşam yazarı Oray Eğin'in ısrarlı yazılarının da etkisiyle- Türkiye'de gittikçe popüler hale gelen mikro-iletişim sitesi Twitter "kötü niyetli" bir saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında birçok kullanıcı siteye ulaşamadı.


İnternet’in popüler sitelerinden Twitter, bilinmeyen kişi ya da kişilerin saldırısı sonucu çöktü. Twitter’in hacker saldırısını savuşturabilmesi saatler aldı. Saldırı Facebook’u da olumsuz yönde etkiledi.

Bilgi işlem uzmanlarının kısaca “DOS” olarak tanımladığı “servis dışı bırakma saldırısı”, Twitter'in iki saatten uzun bir süre boyunca çökmesine neden oldu. Ancak site daha sonra da normale dönemedi. Sitenin normale dönebilmesi saatler aldı. Twitter'in çökmesi üzerine Facebook'a yönelen milyonlarca kullanıcı, olağanüstü artan yük karşısında bu sitenin de yavaşlamasına neden oldular.

Twitter kurucusu Biz Stone, saldırı dalgası savuşturulduktan sonra yazdığı notta, “Bu sabah yoğun bir gündemimiz vardı. Ama bir DOS saldırısıyla uğraşmak bunların arasında değildi” dedi.

Twitter, kullanıcı sayısı en hızlı artan siteler arasında yer alıyor. ComScore araştırma kuruluşunun verilerine göre bu yılın haziran ayında siteyi ziyaret edenlerin sayısı 44,5 milyonu buldu. Bu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 15 katlık artışı ifade ediyor.

DOS saldırısı nedir?

Bu işleme internet dilinde "denial of service", Türkçe'deki karşılığıyla "servis dışı bırakma" deniyor. Burada temel olan, sistem kaynaklarını veya bant genişliğini tüketerek servislerin hizmet dışı bırakılması... Hackerlar tarafından ele geçirilen yüz binlerce ya da milyonlarca internete bağlı bilgisayar, kullanıcılarının bilgisi dışında bu saldırıda yer alıyor. Ne kadar güçlü olursa olsun aynı milyonlarca sayfa gösterim komutuyla karşılaşan ana bilgisayar çökünce site de devre dışı kalıyor.

Deutsche Welle - Türkçe

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.