16 Ağustos 2009 Pazar

Sümela Manastırı'nda kanunsuz ayin!

Meryem Ana'nın ölüm yıldönümü nedeniyle Trabzon'daki Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyen Gürcü, Rus ve Yunanlı turistlere izin verilmedi. Sümela Manastırı'nda izinsiz ayin yapmak isteyenler ile yetkililer arasında tartışma yaşandı.

İşte en gergin dakikalar...
Hürriyet'in haberine göre; Rus Vekil Saidis ve Selanik Valisi Psomyadis ile iki din adamının manastıra gelmesi sonrasında Hz. İsa'nın resmi önünde mum yakan ve ayin yapmaya çalışanlara Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer müdahale etti ve mumu alarak söndürdü. Yılmazer, burada ayin yapmalarının yasalara aykırı olduğunu söyledi, bulundukları mekanın taş düşmelerine karşı tehlikeli olduğunu belirterek terk etmelerini istedi.

Bu sırada dua eden Rus Vekil Saidis ile engellemeye çalışan Müze Müdiresi Nilgün Yılmazer ve Selanik Valisi Psomyadis arasında kısa süreli itişme oldu. Olaya Sümela Manastırı'ndaki özel korumalar müdahale etti. Daha sonra Rus Milletvekili İvan Saidis ile Vali Panoyotis Psomyadis turist grubuna kendi dillerinde kısa birer hitapta bulundu ve grupla birlikte dua okudu. Turistler daha sonra manastırı gezdikten sonra ayrıldı.


[CNNTURK HABER]

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.