30 Ağustos 2009 Pazar

Politikadaki son Kennedy son yolculuğuna uğurlandı

ABD’nin en ünlü siyasi ailesinin politikacı son ferdi olan ve geçen salı ölen 77 yaşındaki Senatör 'Ted' Edward Kennedy, son yolculuğuna dün uğurlandı.

İşte görüntüler...
Hürriyet'in haberine göre; Kennedy için Boston’da yapılan cenaze töreni ve ayine, ABD Başkanı Barack Obama’nın yanısıra, eski başkanlar George W. Bush, Bill Clinton ve Jimmy Carter da katıldı. Cumhuriyetçilerin de törene katılımıyla, Demokrat Kennedy, ABD siyasetini ölümüyle birleştirmiş oldu.

Cenazedede yapılan konuşmalarda Kennedy’nin hayatından en mutlu, en eğlenceli kesitler aktarıldı. Obama’nın da konuşmacılar arasında bulunduğu törende sık sık kahkaha sesleri yükseldi. Keman sanatçısı Yo-Yo Ma ve opera yıldızı Placido Domingo da törende birer konser verdiler. Kennedy, Washington’daki Arlington milli mezarlığında toprağa verildi.
Senato'da En Uzun Görev Yapan İkinci İsim


Edward Kennedy, 1932’de Boston’da doğdu. 1962’de Senatoya girdi ve Senato’da en uzun görev yapan ikinci isim oldu.

Kennedy, Bush yönetimine ve Irak savaşına şiddetle muhalefet ediyordu. Kennedy, hedeflerine ulaşmak için parti sınırlarının dışına da çıkardı. Sağlık reformuyla ilgili olarak eski Başkan George W. Bush’la yakın bir çalışma yapmıştı. Siyasi geçmişine rağmen Kennedy, başkan olma hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremedi.

Siyasi kariyeri, 1969’da Massachusetts’deki bir köprüden arabayla aşağı uçtuğunda neredeyse sona eriyordu. Yolcu koltuğundaki Mary Jo Kopechne kazada öldü. Kennedy, kazayı polise haber vermeden önce saatlerce beklediği anlaşılınca kamuoyundaki imajı ilk kez ciddi şekilde zedelendi. 1980’de başkan adayı oldu ancak rakibi Jimmy Carter’a yenildi. O zamandan bu yana Kennedy kendisini Senato’daki çalışmalarına adadı. Liberal konularda sözcülük yapması yüzünden sık sık Cumhuriyetçilerin eleştirilerine hedef olmaya alışmıştı.

2006’da Time dergisi Kennedy’yi Amerika’nın en iyi 10 senatörü arasında gösterdi. Dergi, Kennedy’nin ülkedeki herkesin hayatını etkileyen önemli yasalarda payı olduğunu yazdı.Ağustos ayında Başkan Obama, Kennedy’yi Başkanlık Özgürlük Madalyası’yla onurlandırdı.

/VOA0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.