30 Ağustos 2009 Pazar

El Hekim, Necef'te defnedildi

Tahran'da hayatını kaybeden Irak Yüksek İslam Konseyi lideri Abdülaziz El Hekim, Irak'ın Şiilerin kutsal kabul ettiği Necef kentinde defnedildi.

İşte Şii lider El Hekim'in cenaze töreninden görüntüler...[CNNTURK HABER]

Perde gerisindeki etkili isim

Abdül Aziz el Hekim, Amerikan işgalinden hemen sonra, sürgünde bulunduğu Tahran'dan Irak'a dönen kardeşinin bombalı bir saldırıda öldürüldüğü 2003 yılından bu yana İslam Konseyi'nin (eski adıyla Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi- SCIRI) lideriydi.

Saddam Hüseyin sonrası kurulan hükümetlerde, fiilen herhangi bir rol üstlenmeyen el Hekim, yine de siyasetin perde gerisindeki en etkili oyuncularından birisi kabul ediliyordu.

Partisi hükümette bakanlarla temsil edilen hareketin silahlı militanlarından oluşan Bedir Tugayları da ülkenin güvenlik dengeleri içinde nüfuz sahibiydi.

50 yaşlarındaki el Hekim'in akciğer kanseri olduğu 2007 Mayıs ayında anlaşıldı.

Hastalığının ortaya çıkması ardından, el Hekim siyasi faaliyetlerini azaltmış, oğlu Amar öne çıkmıştı. Amar el Hekim'in partinin liderliğini üstlenmesi bekleniyor.

El Hekim ailesi Iraklı Şiiler arasında itibar gören geçmişte de Saddam Hüseyin'e direniş hareketlerinde rol almış bir aile.

Ancak Sünni kesim arasında, İran ile yakın bağları dolayısıyla El Hekim'e güven duymayanlar da vardı.

/ BBCTurkish.com


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.