31 Ağustos 2009 Pazartesi

Açılım geriliminin ardından ilk temas!

Genelkurmay Karargâhı’nda, Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ayaküstü sohbet etti.

İşte Erdoğan - Baykal sohbetinin görüntüleri ve Hürriyet'in -bu konuşmanın içeriği-ne dair haberi...
GENELKURMAY Karargâhı’nda, Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasındaki ayaküstü sohbet, dün günün konusu oldu.

Bu konuşmada, sanılanın aksine, gündemin en önemli maddeleri olan ne demokratikleşme açılımına değinildi ne de Zafer Bayramı kutlamaları konuşuldu. Her iki lider, işsizlik konusunda birbirlerini ‘iğneledi’.

Önce hal hatır

Bekleme odasında karşılaşan Erdoğan ile Baykal, önce birbirlerine “Hoşgeldiniz” deyip hatırlarını sordular.
Sonra Erdoğan, “Geçmiş olsun” deyince şaşıran Baykal, “Hayrola” karşılığını verdi. Erdoğan ise İzmir’de belediyeden çıkarılan işçilerin protestosunu kast ettiğini belirtince Baykal’ın yanıtı şöyle oldu:

Sonra iğneleme

“Ha, o konu mu unutmuştum, önemli değil. Biliyorsunuz orada belediyeler bölündü. Karşıyaka’dan ayrılan bölüm Bayraklı oldu. Karşıyaka Belediyesi’nin Bayraklı’da bir şantiyesi kaldı. O şantiyeyi kapatmak zorunda kaldılar. Belediye buradaki bütün işçilerin tüm sosyal ve hukuki haklarını ödeyerek işlerine son verdi. Bayraklı belediyemiz ise yeni kuruldu, imkânları belli değil. İşçi alımı yapamadı.”

‘Demokratik hakları’

Erdoğan ilgiyle dinlerken, Baykal sözlerini şöyle tamamladı:

“Tabi Türkiye’nin bu ekonomik bunalım ortamında işsiz kalmanın ne anlama geldiğini biliyorlar, buna karşı siyasi mücadele yapıyorlar. Bu da doğal, demokratik hakları.” Baykal’ın bu sözleri üzerine Başbakan Erdoğan “Tabii, tabii” karşılığını verdi ve günün sohbeti böyle bitti.

/HÜRRİYET


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.