13 Temmuz 2009 Pazartesi

İdil Biret konserine Alperen baskını!

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’in Topkapı Sarayı’nda verdiği konser öncesi olaylar çıktı. İdil Biret’in eşi Şefik Büyükyüksel “Gözü dönmüş bir grup İdil’in posterlerini yaktı. Sivas’taki katliamın bir benzeri de burada yaşanabilirdi” dedi.

İşte görüntüler...

Bir şarap firmasının sponsorluğunda yapılan ve şarap ikram edileceği açıklanan konser önceki gün Vakit gazetesinde “Mukaddes avluda şarap küstahlığı” başlığıyla eleştirildi. Dün akşam da Alperen Ocakları üyesi 50 kişilik grup tekbir getirerek saray önünde toplandı. İçeri girmek isteyen grubu polis engellendi. Bunun üzerine grup konser afişlerini yırtıp yaktı. “Topkapı Sarayı’nda içkili konser düzenlenmesine” tepki gösterdiklerini söyleyen gruptakiler saray önüne akşam namazı kılarak dağıldı.

SİVAS KATLİAMI GİBİ OLABİLİRDİ

Olaylar nedeniyle İdil Biret saraya arka kapıdan girmek zorunda kaldı. Bir açıklama yapan İdil Biret’in eşi Şefik Büyükyüksel “Gözü dönmüş bir grup İdil’in posterlerini yaktı. Vakit gazetesi, İdil Biret’i hedef gösterdi. Sivas’taki katliamın bir benzeri de burada yaşanabilirdi” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

BİRET OTELE POLİS NEZARETİNDE GÖTÜRÜLDÜ

Alınan bilgiye göre, İdil Biret'in konserinin başladığı sırada Topkapı Sarayı'nın ana giriş kapısı önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, içeri girmek istemeleri sarayın güvenliğinden sorumlu jandarmalarca engellendi. Grup, bunun üzerine çevrede asılı olan İdil Biret'in konser afişlerini toplayarak ateşe verdi.

Bir süre tekbir getirerek slogan atan grup, daha sonra sarayın önünde toplu olarak namaz kıldı. Daha sonra Gülhane Parkı'na yürüyen grup, bu kez de arka kapısından Topkapı Sarayı'na girmek istemeleri sırasında polis tarafından dağıtıldı.

Dışarda olay sürerken, İdil Biret konserini tamamladı. Konserden çıkan izleyiciler, dışardaki olayın farkında olmadıklarını ifade ederek, “Çok güzel bir konser oldu” dedi.

Organizatör Hakan Erdoğan,açıklamada, konserden önce sürekli olarak konserin yapılıp yapılmayacağını soran faks ve e-mailler aldıklarını ifade etti. Konserin, Topkapı Sarayı 1. Avlu denilen bölümde açık alanda yapıldığını ve yaklaşık 2 bin dinleyicinin geldiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:“Konser, gayet güzel geçti. Dışarıdaki olayları ben fark ettim. İdil Hanım da zaten konsere gelirken orada toplananları görmüş. Dinleyiciler ise olayları hiç duymadı. Konser gayet keyifli bir şekilde tamamlandı. Polis, konser sonuna kadar çevrede güvenlik önlemi aldı. Çıkışta İdil Biret hayranları için yüzlerce CD imzaladı. İdil Hanım ve diğer sanatçılar konser sonrasında otellerine kadar polis nezaretinde götürüldü.”

/Hürriyet0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız editör onayından sonra gösterilecektir.